Adres strony postępowania jest zastrzeżony

Czy strona postępowania administracyjnego prowadzonego przez wójta może zastrzec, aby jej dane osobowe znajdujące się w aktach sprawy nie były udostępniane innym uczestnikom tego postępowania?

Aktualizacja: 02.02.2009 06:09 Publikacja: 02.02.2009 06:00

[b]Nie[/b] Organ prowadzący postępowanie administracyjne jest zobowiązany zapewnić wszystkim jego stronom możliwość czynnego w nim udziału. Wiąże się to m.in. z koniecznością umożliwienia uczestnikom zapoznania się ze wszystkimi dokumentami związanymi ze sprawą, w tym także z danymi osobowymi stron. Zastrzeżenie np. informacji o adresie naruszałoby zasadę czynnego udziału strony w postępowaniu.

Stosownie do art. 63 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego podanie wnoszone do np. wójta powinno zawierać co najmniej:

- wskazanie osoby, od której pochodzi,

- jej adres i żądanie, oraz

- czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych.

Oznacza to, że od momentu wszczęcia postępowania jego strona powinna być w pełni zidentyfikowania. Ponadto, zgodnie z art. 61 § 4 kodeksu o wszczęciu postępowania należy z urzędu lub na żądanie stron zawiadomić wszystkie osoby będące zainteresowane sprawą. Ponadto art. 9 k.p.a. nakłada na organy administracji publicznej obowiązek należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania. Natomiast przepis art. 73 § 1 kodeksu stanowi, że w każdym stadium postępowania organ administracji publicznej jest obowiązany umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy oraz sporządzanie z nich notatek i odpisów. Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego nie przewidują możliwości utajnienia adresu podanego przez stronę postępowania administracyjnego, jak również trybu wyłączania z akt jakichkolwiek dokumentów ze względu na zastrzeżenie adresu czy innych danych.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166335]ustawa z 29 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926)[/link],

– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133093]ustawa z 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.)[/link][/i]

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne