Mieszkaniec zwrócił się do burmistrza miasta o udostępnienie umów zawartych przez urząd z firmą świadczącą usługę telefonii komórkowej. Zapytał nadto, kto w urzędzie posiada służbowe telefony komórkowe i jakie są ich numery (chodzi o osiem telefonów).
Burmistrz udzielił odpowiedzi i podał imiona i nazwiska, stanowiska służbowe lub funkcje osób, które posiadają służbowe telefony komórkowe Wskazał także numery tych telefonów.
Tajemnica przedsiębiorstwa
Natomiast nie odpowiedział na pytanie dotyczące umów z telefonią komórkową, bowiem – jak uzasadnił – są one standardowymi umowami o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Stanowią one tajemnicę przedsiębiorstwa i nie mogą być udostępnione osobom trzecim. Także - w opinii burmistrza - umowa dotycząca obsługi prawnej stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa i nie może być udostępniona osobom trzecim.
Wnioskodawca wniósł skargę do WSA na bezczynność burmistrza, w której zarzucił, że udzielając odpowiedzi burmistrz rażąco naruszył przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej, bowiem odmowa dostępu do informacji publicznej winna nastąpić w drodze decyzji administracyjnej.
Burmistrz w odpowiedzi na skargę podał, że tylko w 2011 r. skarżący złożył aż 26 wniosków o udzielenie informacji publicznej. Urząd stara się tylko wyjątkowo wykorzystywać prawo do ochrony tajemnicy przedsiębiorcy oraz, w miarę swoich możliwości, udzielać żądanej informacji lub udostępniać ją do wglądu w siedzibie organu – bronił się burmistrz.