Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała okazuje się 8,8 proc. wyższa niż rok temu i była o 2,1 proc niższa niż w marcu.

W skali roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 23 (spośród 34) działach przemysłu. Liderem od miesięcy są producenci komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – wzrost wartości o 56,4 proc., urządzeń elektrycznych – o 43,9 proc, metali – o 32,9 proc, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 19,3 proc. , chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 18,1 proc. Wartość produkcji spadła natomiast w 11 branżach: w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 26,7 proc., mebli – o 15,2 proc., napojów – o 11,1 proc. oraz maszyn i urządzeń – o 10,3 proc..

W ciągu czterech miesięcy produkcja sprzedana przemysłu była o 9,4 proc wyższa w porównaniu z analogicznymi miesiącami rok temu. W budownictwie w porównaniu do zeszłego roku wciąż odnotowano spadek ( o 6,1 proc i o 7,7 proc - po eliminacji czynników sezonowych). Ale spadki te są coraz mniejsze.

Wartość produkcji budowlano-montażowa wzrosła o 18,0 proc w skali miesiąca ( o 2,1 proc po eliminacji czynników sezonowych). Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w okresie styczeń- kwiecień br. był o 11,5 proc. niższy niż w analogicznym okresie ub. roku. GUS wstępnie podał też, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu były o 1,2 proc wyższe niż w marcu oraz o 0,5 proc niższe niż przed rokiem.