Reklama
Rozwiń

Pandemia nie powstrzymała Polaków przed zakupami. Jest odbicie

Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o ponad 8 proc. i była już tylko nieznacznie mniejsza niż w tym samym miesiącu ub.r. Najszybciej rośnie sprzedaż mebli oraz sprzętu RTV i AGD.

Aktualizacja: 21.07.2020 10:47 Publikacja: 21.07.2020 10:33

Pandemia nie powstrzymała Polaków przed zakupami. Jest odbicie

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Jak podał we wtorek GUS, sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym, czyli w cenach stałych, była w czerwcu o 8,4 proc. większa niż w maju, gdy z kolei skoczyła o niemal 15 proc. W ujęciu rok do roku sprzedaż zmalała o 1,3 proc. rok do roku, po zniżce o 7,7 proc. w maju.

To wynik wyraźnie lepszy od oczekiwań większości ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą", choć nie aż tak, jak poniedziałkowe dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu. Przeciętnie ekonomiści szacowali, że sprzedaż detaliczna zmalała w czerwcu o 3 proc. rok do roku.

Czytaj także: Polacy wrócili na zakupy. Nie wszyscy na tym korzystają

W kwietniu, gdy obowiązywały epidemiczne ograniczenia w handlu, sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym (czyli w cenach stałych) załamała się o 12,3 proc. w stosunku do marca. W czerwcu wróciła już jednak powyżej poziomu sprzed wybuchu pandemii.

Do wzrostu sprzedaży w czerwcu w największym stopniu przyczynił się większy popyt na samochody i części. Sprzedaż w tej kategorii była w czerwcu o niemal 43 proc. większa niż maju, choć wciąż o 6,4 proc. mniejsza niż przed rokiem.

Drugim motorem sprzedaży były tekstylia, odzież i obuwie, na które popyt wzrósł w czerwcu o 27 proc. i był już tylko o 3,7 proc. poniżej poziomu sprzed roku.

Już w maju uwidoczniło się duże zapotrzebowanie Polaków na doposażenie wnętrz, co można wiązać z upowszechnieniem pracy z domu. Sprzedaż mebli oraz sprzętu RTV i AGD w ujęciu realnym wzrosła w czerwcu o 1,4 proc. wobec maja i była już o 16,1 proc. większa niż przed rokiem. W maju sprzedaż w tej kategorii wzrosła o 14,4 proc. rok do roku.

Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Dane gospodarcze
Jerome Powell wyjaśnia, dlaczego Fed nie chce obniżyć stóp procentowych
Dane gospodarcze
Amerykanie zaczęli mniej wydawać i więcej oszczędzać
Dane gospodarcze
Alarmujące pogorszenie nastrojów w polskim przemyśle. Fatalne dane o PMI