Reklama
Rozwiń

PKB Polski lepiej od prognoz

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w IV kwartale 2012 roku o 1,1 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 1,4 proc. w ujęciu rocznym w III kwartale

Publikacja: 01.03.2013 10:05

PKB Polski lepiej od prognoz

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki RB Roman Bosiacki

Gospodarka wciąż hamuje. W I kwartale PKB wzrosło o 3,6 proc. (w porównaniu z kwartałem rok wcześniej), w II – o 2,3 proc., w III – o 1,4 proc., a w IV kw. – już tylko o 1,1 proc. W całym 2012 r. tempo rozwoju gospodarczego wyniosło 2 proc.

Na dalsze spowolnienie tempa wzrostu w ostatnich miesiącach 2012 r. wpłynął przede wszystkim, nienotowany od wielu lat, spadek spożycia ogółem, który wyniósł 0,7 proc. (w III kw. - wzrost wyniósł 0,1 proc.). To przede wszystkim efekt ograniczenia wydatków konsumpcyjnych przez gospodarstwa domowe, ponieważ spożycie indywidualne spadło aż o 1 proc. (w III kw. - wzrost o 0,1 proc.).

Negatywnie na dynamikę PKB wpłynął także spadek o 0,3 proc. nakładów inwestycyjnych. Stopa inwestycji (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) wyniosła 28,0 proc. wobec 29,2 proc. przed rokiem – wylicza GUS. Ale to i tak wynik lepszy niż w III kw., gdy inwestycje „zanurkowały" o 1,5 proc. W całym 2012 r. nakłady inwestycyjne wzrosły o 0,6 proc.

Naszą gospodarkę obecnie najbardziej wspiera eksport. W IV kw. wzrósł on o 2,5 proc. W tym czasie import spadł o 2 proc., dzięki czemu pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł plus 1,8 pkt. proc.  (popyt krajowy odebrał zaś 0,7 pkt. proc.).

- Odczyty PKB za IV kw. okazały się nieco lepsze od oczekiwań, dzięki mniejszym spadkom w inwestycjach – komentuje Mateusz Szczurek z ING BSK. – Wciąż źle wygląda prywatna konsumpcja, wynik minus 1 proc. to najgorszy wynik z od początku transformacji – dodaje.

- Patrząc w przyszłość, konsumpcja i inwestycje publiczne pozostają najbardziej problematyczne i oba mogą nie pozwolić na przyspieszenie PKB w I kw. 2013 r. Z drugiej strony, dane o PKB w IV kw. mogą być dobrym uzasadnieniem dla przerwy w obniżce stóp procentowych dla Rady Polityki Pieniężnej – komentuje Szczurek.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe