Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Kiepskie wieści dla kredytobiorców

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główna stopa, referencyjna, pozostaje na poziomie 5,75 proc.

Publikacja: 03.07.2024 14:41

Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

I znów nie było zaskoczenia. - Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – poinformował w środę po zakończeniu dwudniowego posiedzenia RPP Narodowy Bank Polski.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest zgodna z przewidywaniami ekonomistów i analityków rynkowych. Stopa referencyjna nadal wynosić będzie 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 5,25 proc., a stopa depozytowa 5,25 proc. To już dziewiąte z rzędu posiedzenie RPP bez zmiany stóp. Ostatnia obniżka miała miejsce na jej październikowym posiedzeniu, tuż przed zeszłorocznymi wyborami do parlamentu. Raty kredytów więc nie spadną.

Czytaj więcej

Noblista Paul Krugman: Euro było błędem. Opóźniło europejską integrację

RPP wbrew trendowi cięcia stóp. Stopy procentowe obniżają banki centralne Węgier i Czech oraz EBC

Na początku czerwca stopy procentowe obniżył Europejski Bank Centralny. - Rada Prezesów postanowiła obniżyć trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 25 punktów bazowych. W związku z tym stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym zostaną obniżone, odpowiednio, do 4,25 proc., 4,50 proc. i 3,75 proc., ze skutkiem od 12 czerwca 2024 r. – poinformował bank w komunikacie.

Dodał, że jak wynika z aktualnej oceny perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej, zasadne jest obecnie zmniejszenie stopnia restrykcyjności polityki pieniężnej po dziewięciu miesiącach utrzymywania stóp na stałych poziomach. - Od posiedzenia Rady Prezesów z września 2023 r. inflacja obniżyła się o ponad 2,5 pp., a perspektywy inflacji wyraźnie się poprawiły. Niższa jest także inflacja bazowa, co wzmacnia oznaki osłabienia się presji cenowej, a oczekiwania inflacyjne obniżyły się w każdym horyzoncie – wyjaśnił EBC w swoim komunikacie.

Wyraźne cięcia stóp procentowych przeprowadziły też banki centralne Węgier (o 6 pp. od września zeszłego roku) i Czech (o 2,25 pp. od listopada 2023 r.).

- Zaledwie przed miesiącem prezes NBP powtórzył, że obecnie nie ma miejsca na dyskusję o obniżce i zdania zapewne nie zmieni – prognozował jeszcze przed ogłoszeniem lipcowej decyzji RPP Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

- Utrzymywanie ostrego nastawienia przy niskiej inflacji i słabości przemysłu oraz budownictwa kontrastuje z luzowaniem w większości gospodarek rozwijających się, także w regionie. W minionym tygodniu czeski bank centralny dokonał piątej redukcji w rozpoczętym pod koniec cyklu. Stopy od grudnia 2023 r. ścięto z 7 do 4,75 proc. – dodał.

Na Węgrzech stopy procentowe od września 2023 r. poszły w dół o 6 pp.   

Inflacyjna niepewność. Kiedy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych?

U nas zdaniem większości analityków i ekonomistów na obniżki stóp w tym roku nie ma większych szans. Pierwszych cięć możemy spodziewać się w pierwszej połowie przyszłego roku, a i to - zdaniem części komentatorów - nie jest przesądzone.

W ocenie NBP i RPP kształtowanie się inflacji w kolejnych miesiącach jest bowiem obarczone znaczną niepewnością. Wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego z końca zeszłego tygodnia pokazały, że inflacja konsumencka (CPI) wzrosła w czerwcu trzeci miesiąc z rzędu, do poziomu 2,6 proc. - Z kolei ważniejsza dla RPP inflacja bazowa, a więc z wyłączeniem najbardziej zmiennych cen żywności i energii, wciąż spada, ale w maju wyniosła 3,8 proc., a tym samym wciąż znajduje się powyżej celu inflacyjnego NBP, wynoszącego 2,5 proc. +/- 1 p.p. – zauważył Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.

Tymczasem proinflacyjnie działać będzie, obok przywrócenia wyższego VAT na żywność, częściowe odmrożenie od lipca cen energii.

Dane gospodarcze
Kalifornia wyprzedziła Japonię i stała się czwartą gospodarką świata
Dane gospodarcze
W Polsce umiera prawie dwa razy więcej osób niż się rodzi
Dane gospodarcze
W kwietniu sektor prywatny w Niemczech znów pogrążył się w recesji
Dane gospodarcze
Trzeci rok zastoju gospodarki Niemiec. Na pocieszenie: więcej wody w Renie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Dane gospodarcze
Sprzedaż detaliczna w dół. Kolejne dane GUS wspierające nadzieję na cięcie stóp