Węgrzy znów tną stopy procentowe

Narodowy Bank Węgier obciął główną stopę procentową o 75 pb., do 8,25 proc. Słabszy forint wyraźnie skłonił go do wolniejszego tempa luzowania polityki.

Publikacja: 26.03.2024 15:33

Narodowy Bank Węgier zaczął ciąć stopy w październiku

Narodowy Bank Węgier zaczął ciąć stopy w październiku

Foto: Bloomberg

Decyzja podjęta przez węgierski bank centralny nie była  zaskoczeniem dla rynków. Skala cięcia stóp była zgodna z prognozami analityków. Wielu z nich wskazywało wcześniej, że zmniejszy on tempo luzowania polityki pieniężnej, po tym jak w lutym zaskoczył rynki obniżką stóp o 100 pb. 

Środowa obniżka była już szóstą w obecnym cyklu. Narodowy Bank Węgier zaczął ciąć stopy w październiku. Tuż przed rozpoczęciem obniżek, główna stopa na Węgrzech wynosiła 13 proc. Po środowej obniżce, nadal jest ona najwyższa w Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Węgry: ostry konflikt Viktor Orban - bank centralny. Poszło o zmianę prawa

- W ślad za decyzją o spowolnieniu tempa obniżek stóp do 75 pb. pójdzie pewnie dalsze jego wyhamowanie w nadchodzących miesiącach. Spodziewamy się, że główna stopa procentowa zakończy rok na poziomie 6,25 proc., co jest bardziej "jastrzębim" poglądem od konsensusu prognoz - twierdzi Nicholas Farr, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Na koniec 2024 r. główna stopa procentowa na Węgrzech będzie wynosiła 5,5 proc.

Mediana prognoz zebranych przez agencję Bloomberga sugeruje, że na koniec 2024 r. główna stopa procentowa na Węgrzech będzie wynosiła 5,5 proc. Najbardziej "gołębie" prognozy mówią o 4 proc. (Ipopema Securities i Kopint-Tarki Institute), a najbardziej "jastrzębie" o 7 proc. (Scope Ratings).

Czytaj więcej

Kolejne cięcie stóp procentowych na Węgrzech

- Zaniepokojenie kondycją forinta było głównym motywem stojącym za powrotem do tempa obniżek obowiązującego od inauguracji cyklu w październiku. W jego ramach koszt pieniądza redukowano już o 475 pb, a luzowanie prawdopodobnie minęło już półmetek. Wszystko wskazuje, że władze monetarne nie obniżą kosztu pieniądza tak mocno jak wcześniej wyceniały to rynki i 2024 r. zostanie zakończony z główną stopą powyżej 6,5 proc. - prognozuje natomiast Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Forint był w połowie marca najsłabszy w historii wobec złotego. Od początku roku stracił ponad 3 proc. wobec euro i prawie 5 proc. w stosunku do dolara. Do osłabienia węgierskiej waluty przyczynił się m.in. konflikt między rządem a prezesem banku centralnego.

Dane gospodarcze
Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy Chin silniejszy od prognoz. Ale ożywienie pozostaje kruche
Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej