EBC: inflacja bazowa w strefie euro osiągnęła już szczyt

Ekonomiści Europejskiego Banku Centralnego uznali, że inflacja bazowa w strefie euro osiągnęła już szczyt, bo ceny innych kategorii towarów i usług mniej wzrosły. To wzmocniło oczekiwania, że EBC nie podwyższy we wrześniu stóp procentowych po 9. kolejnych podwyżkach.

Publikacja: 06.08.2023 09:49

EBC: inflacja bazowa w strefie euro osiągnęła już szczyt

Foto: Bloomberg

„Mediana i średnie wartości inflacji bazowej wskazują, że ta inflacja osiągnęła prawdopodobnie szczyt w pierwszej połowie 2023 r. ” — stwierdzili ekonomiści superbanku z Frankfurtu w artykule opublikowanym 4 sierpnia.

Czytaj więcej

EBC podniósł stopy procentowe. Mają być na restrykcyjnym dla gospodarki poziomie

Wymienili ok. 10 wartości inflacji bazowej — od najprostszych, które tradycyjnie dotyczą zmiennych cen żywności i energii po bardziej zaawansowane, wykorzystujące modele matematyczne, a dotyczące stałych komponentów. Okazało się, że większość tych wartości złożyła się na sygnał, wskazujący, że ceny artykułów konsumpcyjnych zmierzały w kierunku „średnioterminowego”, celowo niejasnego terminu, powszechnie uwalanego za kilka lat. Większość wartości inflacji bazowej notowanych przez EBC wykazuje oznaki łagodzenia, a odczyt lipca był globalnie zgodny z oczekiwaniami tej instytucji bankowej — dodali autorzy.

Jeśli wykluczyć ceny energii i nieprzetworzonej żywności, to ceny artykułów konsumpcyjnych wzrosly w lipcu w strefie euro o 6,6 proc. po wzroście o 6,8 proc. w czerwcu. Jeśli jednak nie brać pod uwagę także alkoholu i wyrobów tytoniowych, to ta inflacja była stabilna na poziomie 5,5 proc. na skutek przyspieszenia cen usług.

Czytaj więcej

EBC chce częściej znać płynność finansową banków w strefie euro

EBC stwierdził, że jego własny miernik trwałego i wspólnego składnika inflacji (PCCI) „zaczął — wydaje się — maleć również w przypadku usług”. Mierniki inflacji bazowej superbanku mieszczą się nadal w szerokim przedziale od 2,9 do 6.9 proc. dla czerwca, a te, które można najłatwiej przewidzieć znajdują się „w dolnej połowie tego przedziału” — odnotował Reuter.

Na początku minionego tygodnia, gdy nadal spekulowano o możliwej przerwie we wrześniu w podnoszeniu stóp przez EBC, prezes Christine Lagarde nie zajęła wyraźnego stanowiska. — Być może dojdzie do kolejnej podwyżki stóp, a być może do przerwy. Niezależnie jednak od daty, we wrześniu czy później, taka przerwa nie miałaby ostatecznego charakteru. Przerwę można rozważać. gdy inflacja zmaleje na trwale do celu 2 proc. — zastrzegła w relacji AFP.

Dane gospodarcze
Mocne hamowanie w przemyśle. Najnowsze dane GUS
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Dane gospodarcze
Brytyjczycy zapanowali nad inflacją. Premier chwali się sukcesem
Dane gospodarcze
Inflacja bazowa w Polsce lekko w dół. NBP podał nowe dane
Dane gospodarcze
Chiński rynek nieruchomości nadal ciąży gospodarce
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Dane gospodarcze
Inflacja konsumencka w Polsce w maju. GUS podał nowe dane
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży