Inflacja rok do roku w OECD, mierzona wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) spadła w lutym 2023 r. do 8,8 proc., z 9,2 proc. w styczniu. Spadki inflacji między styczniem a lutym 2023 r. odnotowano w 23 z 38 krajów OECD, przy czym największe spadki odnotowano w Kostaryce i Turcji. W lutym 13 krajów odnotowało dwucyfrową inflację, w porównaniu z 14 w styczniu. Stopy inflacji utrzymywały się powyżej 20 proc. na Węgrzech, Łotwie i w Turcji.
Czytaj więcej
Średnioroczna inflacja na Litwie spada już szósty miesięcy z rzędu. Spadek ostatnio przyśpieszył, choć niektórych cen w litewskich sklepach nie da się wytłumaczyć inaczej jak chęcią osiągnięcia maksymalnego zysku. Tak jest np. z majonezem.
Droga turecka żywność
Inflacja energii w OECD nadal spadała, osiągając 11,9 proc. w lutym 2023 r., co oznacza spadek z 16,4 proc. w styczniu. Spadek odnotowano we wszystkich krajach, z wyjątkiem Kolumbii i Polski, przy czym wyniósł on ponad 10 punktów procentowych w Belgii, Kostaryce, Włoszech i Japonii. Ceny energii spadły nawet w Kanadzie i Japonii, po raz pierwszy od początku 2021 r., ponieważ ceny benzyny spadły w Kanadzie, a dotacje do energii elektrycznej i gazu obniżyły ceny w Japonii. Inflacja cen żywności w krajach OECD spadła trzeci miesiąc z rzędu do 14,9 proc. z 15,2 proc. w styczniu. Wynosząca w lutym 7,3 proc. inflacja OECD pomniejszona o żywność i energię była zasadniczo stabilna.
Rekordzistą pod względem wzrostu cen żywności była Turcja - tam był one w lutym o 69,3 proc. wyższe niż rok wcześniej. Na drugim miejscu znalazły się Węgry - 45,8 proc., a na trzecim Litwa- 30,2 proc. Drożyzna panuje też na Słowacji - żywność podrożała tam o 27,8 proc. Polska znalazła się na ósmym miejscu z wzrostem o 24 proc., minimalnie wyprzedzając Czechy - 23,9 proc. Niemiecka żywność była w lutym droższa o 20,7 proc., powyżej średniej dla Unii Europejskiej, wynoszącej 19,1 proc.
Najmniej wzrost cen żywności odczuli Koreańczycy - 5,8 proc. i Szwajcarzy - 6,5 proc.