Członek RPP: Inflacja się zadomowiła. Polska jest już de facto w recesji

Problem inflacji niestety się nie zakończył, zadomowił się w Polsce i długo jeszcze będzie nam spędzać sen z powiek. Obawiam się, że przesypiamy dobry moment, aby opanować procesy cenowe – powiedział w rozmowie z Business Insider Polska Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Publikacja: 30.03.2023 09:46

Członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki

Członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki

Foto: PAP/Leszek Szymański

- Uważam, że realnie grozi nam ryzyko powrotu do podwyżek stóp procentowych, bo inflacja zatrzyma się na podwyższonym poziomie i nie będzie już spadała – powiedział w rozmowie Ludwik Kotecki.

- Nadal uważam, że jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych. O marcu jeszcze nie mogę mówić, ale w lutym faktycznie skorygowałem swój wniosek w stosunku do poprzednich miesięcy – powiedział Kotecki.

Czytaj więcej

NBP chce kontrolować spotkania członków RPP. "To bije w niezależność"

Członek RPP uważa, że „pierwszy kwartał tego roku to kontynuacja tych niekorzystnych trendów”, a dane miesięczne z gospodarki rysują bardzo nieciekawy obraz. - Inflacja bije kolejne rekordy. To oznacza, że znaleźliśmy się w środowisku stagflacyjnym. Chociaż gospodarka się kręci bardzo słabo, płace realnie spadają, a konsumpcja dołuje, na inwestycje też nie można liczyć, to inflacja wciąż jest bardzo wysoka i nie widzę specjalnie perspektyw, żeby ona zaczęła spadać – powiedział Kotecki Business Insider Polska.

Według ekonomisty z miesiąca na miesiąc ceny będą nadal rosły. - Uważam, że ścieżka inflacji zarysowana w marcowej projekcji NBP jest nadmiernie optymistyczna, szczególnie w końcu roku i latach kolejnych. Mamy stagflacyjną gospodarkę i jesteśmy daleko od sytuacji, która mogłaby powodować jakiekolwiek zadowolenie i pozwalała formułować tak optymistyczne prognozy - dodał.

Ludwik Kotecki uważa, że polska gospodarka nie jest w dobrym stanie - Polska jest już de facto w recesji – powiedział w rozmowie. - W pierwszym kwartale najprawdopodobniej zobaczymy ujemną dynamikę roczną PKB. Zresztą już w ubiegłym roku widzieliśmy silnie spadający wzrost gospodarczy – powiedział Kotecki, dodając, że „problemem jest jednak to, że jednocześnie inflacja trzyma się na wysokim poziomie, pogłębiając te recesyjne problemy”. - Paradoksalnie w tym wszystkim pomagają nam nasze problemy demograficzne. One bronią nas przed wzrostem bezrobocia – powiedział członek RPP.

Czytaj więcej

Kotecki: Bezrobocie to wilk z czarnego lasu, którego od dawna nikt nie widział

Członek RPP uważa, że „w gospodarce dzieje się bardzo źle”. - To, co stało się z konsumpcją, było dla wielu ekonomistów szokiem – powiedział, dodając, że „inflacja jeszcze długo pozostanie na poziomach dwucyfrowych. Być może nawet na koniec tego roku ona wciąż będzie dwucyfrowa, czyli symbolicznie powyżej tych 10 procent”.

Jak zatem walczyć z inflacją? - W polityce pieniężnej złotą zasadą jest, że lepiej zadziałać trochę szybciej i trochę bardziej niż mniej i wolniej. To, że mamy inflację prawie 20 proc., wynika w dużej mierze z tego, że Rada, szczególnie poprzedniej kadencji, zadziałała zbyt późno i za słabo – uważa Kotecki. Jego zdaniem ta wstrzemięźliwość doprowadziła do rozlania się inflacji na całą gospodarkę i utrwalenia się jej na jednym z najwyższych poziomów w UE. - Trudno będzie teraz ten proces odwrócić. Obniżenie inflacji z 18 do 12 proc. jest o wiele łatwiejszym procesem niż z 8 do 2 proc. To są dwie różne historie. Boję się, że w kolejnych 3-4 latach będziemy się o tym boleśnie przekonywali – dodał członek RPP.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Dane gospodarcze
Eurostat: bezrobocie w Polsce bez zmian, w strefie euro nieco spadło
Dane gospodarcze
Inflacja w strefie euro nieco niższa od prognoz
Dane gospodarcze
Koniunktura w przemyśle się poprawiła, ale firmy mają coraz mniej zamówień
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dane gospodarcze
Mniejsza przepaść w zarobkach. Rodziny stać na coraz mniej
Dane gospodarcze
Wysokie ceny biją młodych po kieszeni