Prezydent Turcji zapewnia, że problemy ze spadkiem wartości waluty są już pod kontrolą, mimo, że inflacja wyniosła w listopadzie 21 proc., a lira od kilku miesięcy szybko traci na wartości – pisze Reuters.

Czytaj więcej

Lira umocniła się niespodziewanie o ponad 20 procent

Prezydent i przedstawiciele banku centralnego wykorzystali przedświąteczne, mocne odbicie tureckiej liry, by zapewnić obywateli, że waluta ma się lepiej i właśnie teraz warto zamienić przechowywane „pod materacem” złoto na liry. Bank centralny przekonuje obywateli, by pozyskaną w ten sposób gotówkę wpłacali na lokaty terminowe. Rząd ogłosił też zachęty dla oszczędzających, którzy zamienią depozyty walutowe na lirę. Osobom, które zdecydują się na wymianę, zrekompensuje straty z depozytu wynikające ze spadku wartości liry. Po ogłoszeniu tego programu wartość liry w ciągu tygodnia wzrosła o 50 procent.

Turecka lira zanotowała najgorszy rok od czasu dojścia do władzy prezydenta Erdogana prawie dwie dekady temu – pisze Reuters. Lira – zdecydowanie najgorzej radziła sobie na rynkach wschodzących w 2021 r., a także w ciągu ostatnich kilku la. Turecka waluta straciła 44 proc. swojej wartości w stosunku do dolara w ciągu roku – w tym ponad 19 proc. w samym tylko ostatnim tygodniu.

Czytaj więcej

Lira turecka traci na wartości. Jest rekordowo słaba wobec dolara

- Dopóki nie przyjmiemy własnej waluty za punkt odniesienia, jesteśmy skazani na zatonięcie. Turecka lira, nasze pieniądze, to jest to, z czym pójdziemy w przyszłość. Nie z tą czy tamtą obcą walutą - powiedział prezydent.

Według oficjalnych danych obywatele Turcji trzymają około połowy swoich oszczędności w walutach obcych i złocie. W wyniku inflacji inwestorzy indywidualni stracili swoje oszczędności, a ceny podstawowych towarów, takich jak chleb, jajka, masło i olej słonecznikowy w ciągu roku prawie się podwoiły.

Ekonomiści i byli szefowie banku centralnego uznali politykę fiskalną Erdogana za lekkomyślną, biorąc pod uwagę, że oczekuje się, że w grudniu inflacja osiągnie 30 proc. z powodu deprecjacji liry. Goldman Sachs spodziewa się, że do połowy 2022 r. turecka inflacja wyniesie nawet 40 procent.

Czytaj więcej

Turecki bank centralny interweniował na rynku
Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ