GUS: produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 4,2 proc. rdr

Produkcja przemysłu we wrześniu wzrosła o 4,2 proc. w porównaniu z sytuacją rok wcześniej wobec spadku o 1,9 proc. w sierpniu – podał GUS. Analitycy oczekiwali rocznego wyniku na poziomie 3,1 proc.

Publikacja: 17.10.2014 15:23

Produkcja przemysłu we wrześniu wzrosła o 4,2 proc. w porównaniu z sytuacją rok wcześniej wobec spad

Produkcja przemysłu we wrześniu wzrosła o 4,2 proc. w porównaniu z sytuacją rok wcześniej wobec spadku o 1,9 proc. w sierpniu. Analitycy oczekiwali rocznego wyniku na poziomie 3,1 proc.

Foto: Fotorzepa, Jacek Świerczyński Jac Jacek Świerczyński

- Po bardzo słabym sierpniowym wyniku, wrzesień przyniósł istotną poprawę. Dały o sobie znać takie czynniki jak większa liczba dni roboczych, brak czynników jednorazowych takich jak przestoje w produkcji samochodów, ponadto pozytywnie na niektóre gałęzie przemysłu wpływać mogły korzystne warunki pogodowe – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Mimo to, cały III kw. nie należał do najlepszych. – Można szacować, że dynamika produkcji przemysłowej w trzecim kwartale wzrosła o ok. 1,7-1,9 proc. tj. znacznie mniej niż w drugim kwartale, gdzie osiągnęła 3,7 proc. – wylicza Kurtek. Niezbyt dobrze wyglądają także dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej w trzecim kwartale, gdzie szacunkowo wzrost wyniósł zaledwie 0,1 proc. ro do roku wobec 9,9 proc. w II kw. - Dynamika PKB w trzecim kwartale wyraźnie wyhamowała i znalazła się prawdopodobnie w okolicach 2,8-3,0 proc. – mówi Kurtek.

Jak wylicza GUS, roczny wzrost produkcji we wrześniu odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli – o 20,1 proc., wyrobów farmaceutycznych – o 14,7 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 11,7 proc., metali – o 10,0 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 8,4 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 6,9 proc., wyrobów z metali – o 6,5 proc. czy wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 6,5 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 13,3 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 3,4 proc., w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 1,9 proc., artykułów spożywczych – o 1,5 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,9 proc. wyższym niż rok temu. Z kolei produkcja budowlano-montażowa była we wrześniu br. o 5,6 proc. wyższa niż rok temu wobec spadku o 3,6 proc. w sierpniu.

Opublikowane dziś dane będą istotnym czynnikiem, który uwzględni RPP podejmując decyzję w sprawie stóp procentowych w listopadzie. Choć tempo wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale obniżyło się, dane za wrzesień wskazują, że nie następuje dalsze gwałtowne pogorszenie koniunktury, przy jednoczesnym zatrzymaniu się deflacji. Taki obraz gospodarki, gdyby został podparty prognozami CPI i PKB w raporcie NBP, może powstrzymać Radę przed kolejnym cięciem stóp procentowych.

Dane gospodarcze
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego