Aktualizacja: 13.08.2015 22:17 Publikacja: 13.08.2015 22:00
1 zdjęcie
ZobaczSytuacja na rynku żywnościowym ma decydujący wpływ na kształtowanie się indeksu cen konsumpcyjnych w Polsce
Foto: Rzeczpospolita
Jak podał w czwartek GUS, indeks cen konsumpcyjnych (CPI) spadł w ubiegłym miesiącu o 0,1 proc. w stosunku do czerwca i o 0,7 proc., licząc rok do roku. W czerwcu roczna deflacja sięgała 0,8 proc. i ankietowani przez „Rzeczpospolitą" ekonomiści oczekiwali, że w lipcu utrzyma się na takim samym poziomie. W ostatnich dniach część z nich oceniała, że nie byłoby zaskoczeniem, gdyby deflacja nawet się pogłębiła wskutek przeceny ropy naftowej i surowców rolnych na rynkach światowych.
Ceny producentów w Niemczech w lutym 2025 r. były o 0,7 proc. wyższe niż w lutym 2024 r. Ale spodziewano się wzrostu o 1 proc.
Produkcja przemysłowa spadła w lutym o 2 proc. r./r. – podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei produkcja budowlano-montażowa nie zmieniła się względem lutego 2024 r.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw urosło w lutym o 7,9 proc. rok do roku, zatrudnienie spadło zaś o 0,9 proc. – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Inflacja bazowa w styczniu wyniosła 3,7 proc., a w lutym 3,6 proc. – podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski (NBP). Prognozy banku centralnego zakładają stabilność tej miary inflacji w 2025 r.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Nowa projekcja inflacyjna NBP zdezaktualizowała tuż po tym, jak została zaprezentowana. Można się spodziewać, że trajektoria inflacji będzie w tym roku niższa od prognoz.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Spodziewamy się dużego zainteresowania ubezpieczeniami upraw rolnych, zwłaszcza, że poprzedni rok był „bogaty” w różnego rodzaju zdarzenia katastroficzne takie jak przymrozki, grad czy nawalne deszcze, a do tego powódź. Zachęcamy rolników, żeby się ubezpieczali, bo w ten sposób chronią efekty swojej pracy – mówi Daniel Zahorenko, prezes Agro Ubezpieczeń - Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.
Miniony rok nie był łatwy dla naszego rolnictwa. Pojawiły się oznaki poprawy, ale lista wyzwań wciąż jest długa. We wcześniejszych latach w lepszej sytuacji były gospodarstwa zajmujące się uprawą roślin. Ubiegły rok sprzyjał raczej hodowcom zwierząt.
Trzeba podwyższyć próg zarobków obligujący do płacenia 32-proc. PIT. Takiego złagodzenia podatku domagają się pracownicy administracji skarbowej.
Największa sieć handlowa w Polsce w 2024 r zanotowała nie tylko spadek tzw. sprzedaży porównywalnej. Obniżył się też zysk.
Litwa i Komisja Europejska prowadzą dochodzenie w sprawie ogórków, które trafiły na litewski rynek od polskich dostawców. Choć występują jako produkt ukraiński, to w rzeczywistości to ogórki wyhodowane w Rosji. A na Litwie, w odróżnieniu m.in. od Polski, obowiązuje całkowity zakaz importu żywności wyprodukowanej w Rosji.
Inflacja bazowa w styczniu wyniosła 3,7 proc., a w lutym 3,6 proc. – podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski (NBP). Prognozy banku centralnego zakładają stabilność tej miary inflacji w 2025 r.
Choć susza, z którą od 2021 roku mierzy się Hiszpania, wkrótce może dobiec końca, prognozy wskazują, że to nie koniec problemów kraju związanych z brakiem opadów. Długoterminowe prognozy sugerują, że warunki klimatyczne w tym kraju będą coraz trudniejsze.
Nowa projekcja inflacyjna NBP zdezaktualizowała tuż po tym, jak została zaprezentowana. Można się spodziewać, że trajektoria inflacji będzie w tym roku niższa od prognoz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas