Reklama
Rozwiń

Rekordowy wzrost płac w przyszłym roku

Nowy 2016 rok przyniesie na świecie najwyższy od trzech lat wzrost realnych wynagrodzeń. To zasługa zarówno podwyżek pensji w firmach jak i niskiej inflacji.

Aktualizacja: 12.12.2015 18:12 Publikacja: 12.12.2015 16:21

Rekordowy wzrost płac w przyszłym roku

Foto: Bloomberg

Na świecie realne płace wzrosną w przyszłym roku o 2,5 proc. Głównie dzięki 4,2 proc. podwyżkom zarobków w Azji, choć pracownicy w Europie też nie powinni narzekać. Ich realne wynagrodzenia zwiększą się o 2,3 proc.- przewiduje firma doradcza Korn Ferry Hay Group w raporcie przygotowanym na podstawie analizy raportów płacowych z 73 państw świata.

Europejską średnią podwyższa nasz region, na czele z Polską, gdzie raport prognozuje jeden z najwyższych wzrostów realnych wynagrodzeń w Europie. Ma on sięgnąć 3,4 proc.

- Wpływa na to utrzymująca się deflacja, spowodowana światowym spadkiem cen paliw i żywności oraz dobra kondycja polskiej gospodarki. Ta prognoza oznacza, że notowany w Polsce wzrost gospodarczy nareszcie będzie odczuwalny w portfelach pracowników, w których zostanie więcej pieniędzy – twierdzi Barbara Giemza, dyrektor działu Productized Services Hay Group w Polsce.

Według danych firmy, średni wzrost płac wyniesie w Polsce 2,6 proc., ale dzięki deflacji, realnie sięgnie 3,4 proc.

Jak dodaje Giemza, w ostatnich latach, mimo ożywienia w gospodarce podwyżki płac w Polsce pozostawały w tyle za wzrostem gospodarczym. I to bardziej niż w innych krajach. Większość firm, jeśli już podwyższała wynagrodzenia, to zwykle na poziomie inflacji (co część przedsiębiorstw ma zapisane w regulaminach płacowych).Na więcej mało kto mógł liczyć.

- Pracodawcy obserwując niepewną sytuację na świecie obawiali się, czy dobra koniunktura się utrzyma, więc ograniczali wzrost płac. Teraz są bardziej otwarci na podwyżki – dodaje Barbara Giemza.

Widać to również w opublikowanym przed kilkoma dniami raporcie agencji zatrudnienia Randstad, który podsumował plany pracodawców na najbliższe 6 miesięcy. W tym czasie rekordowy odsetek aż 35 proc. badanych firm zapowiada wzrost wynagrodzeń, podczas gdy przed rokiem takie plany miało tylko 21 proc.

Jak wynika z danych Hay Group (która od początku grudnia jest już częścią grupy Korn Ferry specjalizującej się w Executive Search) w naszym regionie tempem prognozowanego na 2016 r. wzrostu realnych wynagrodzeń przewyższają nas Rumunia i Bułgaria. Tam płace zwiększą się odpowiednio o 5,4 i 3,9 proc. Nominalnie na czele jest Ukraina, dla której eksperci Hay Group prognozują 11,5 proc. podwyżkę wynagrodzeń. Jednak przekraczająca 48 proc. stopa inflacji sprawi, że realne płace na Ukrainie zmaleją o prawie 37 proc. Podobna sytuacja jest w Rosji—tam firmy planują 7 proc. wzrost wynagrodzeń, ale przy prognozowanej14,5 proc inflacji pracownicy odczują tam 7,5 proc. spadek realnych płac. Podobnie jest w Ameryce Łacińskiej, gdzie dwucyfrowa inflacje sprawi, że 11,4- proc. podwyżki skończą się 1,4 proc. spadkiem realnych płac.

Na realny wzrost zarobków mogą natomiast liczyć pracownicy w Europie i Azji. Niska inflacja sprawi, że n.p. w Niemczech realne płace wzrosną o 2,7 proc., czyli niewiele mniej od nominalnych. (2,9 proc.) Podobnie będzie w Wielkiej Brytanii, gdzie przyszły rok ma przynieść 2,3 proc .realny wzrost zarobków.

Prawie dwa razy więcej wrosną realnie płace w Azji (4,2 proc.) m.in. dzięki 6,3 proc. podwyżce w Chinach. Jak podkreślają autorzy raportu, pomimo spowolnienia gospodarczego, oraz zmniejszenia eksportu, płace chińskich pracowników wzrosną w 2016 roku o 8 proc. ze względu na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę roboczą oraz utrzymujący się rozwój zamożnej klasy średniej.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe