Budżet Federacji Rosyjskiej jest coraz mniejszy

Coraz mniej pieniędzy napływa do kasy Federacji. Za trzy lata dochody będą najniższe od dwóch dekad.

Aktualizacja: 05.09.2016 23:51 Publikacja: 05.09.2016 19:53

Budżet Federacji Rosyjskiej jest coraz mniejszy

Foto: Bloomberg

W tym roku rosyjski budżet będzie gorszy od ubiegłorocznego o 1,2 bln rubli (dziś to 18,5 mld dol.) – obliczyli urzędnicy resortu finansów. Oznacza to, że w porównaniu z 2015 r. w rubryce „dochody" pieniędzy będzie mniej o 8 proc., a z uwzględnieniem inflacji (7,1 proc. wg rządowej prognozy) aż o 15 proc. Cięcia wydatków są nieuniknione, by utrzymać deficyt na poziomie 4 proc. PKB.

Także w kolejnych trzech latach (2017–2019) zamrożenie wydatków nie wystarczy, by powstrzymać rozrastanie się dziury budżetowej. W trzy lata zaoszczędzić trzeba 3,5 bln rubli (37 mld dol.), by deficyt się nie powiększał.

Budżet Rosji na lata 2017–2019 został zaprojektowany przy założeniu średniej ceny ropy w wysokości 50 dol. za baryłkę w 2017 r. i 55 dol. w dwóch kolejnych latach. Cała nadzieja więc we wzroście ceny czarnego złota. Według obliczeń urzędników wzrost o 10 dol. ceny ropy rozwiązałby problemy rosyjskiej kasy państwa.

Na razie się jednak na to nie zanosi. Producenci nie zamierzają zwalniać tempa pompowania. Iran dogania samego siebie sprzed sankcji (2012 r). Rosja pobije w tym roku historyczny rekord. Prognozy mówią, że wydobędzie 545–556 mln ton.

3,3 proc. PKB ma wynieść deficyt budżetu Federacji Rosyjskiej w 2016 roku

Dlatego Ministerstwo Finansów nie ma złudzeń, że ewentualny wzrost dochodów zacznie się najwcześniej w 2018 r., ale i tak będzie wolniejszy od inflacji. A to doprowadzi do zmniejszenia realnych wpływów do budżetu państwa o blisko jedną czwartą (23,6 proc.) w porównaniu z minionym rokiem.

W stosunku do PKB dochody będą maleć w kolejnych trzech latach. W 2019 r. spadną do 20-letniego minimum, czyli 13,3 proc. PKB Rosji. Ostatnio takie pustki w kasie państwa były w największym kryzysowym roku współczesnej Rosji – 1999, kiedy to dochody były na poziomie 12,8 proc. – przypomina gazeta „Wiedomosti".

– Przy tak niskich wpływach, na poziomie 13 proc. PKB, budżet nie będzie w stanie sfinansować wszystkich wydatków, niezbędnych do wykonania swoich funkcji przez państwo – ostrzega Natalia Akindinowa kierująca Centrum Rozwoju Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie.

Dane gospodarcze
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego