Z uwagi na poważny charakter popełnionych przestępstw i prawdopodobieństwo powrotu do przestępstwa w przyszłości, organy niemieckie stwierdziły – na podstawie prawa niemieckiego – utratę przez P.I. prawa wjazdu i pobytu na terytorium Niemiec oraz nakazały mu opuszczenie terytorium Niemiec pod rygorem wydalenia do Włoch. P.I. zakwestionował tę decyzję o wydaleniu na drodze sądowej.
Wyższy sąd administracyjny dla kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, rozpoznający apelację w tej sprawie, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o wykładnię pojęcia „nadrzędne względy bezpieczeństwa publicznego", które mogą uzasadniać wydalenie obywatela Unii przebywającego od ponad dziesięciu lat na terytorium przyjmującego państwa członkowskiego.
... przepisy UE stanowią
Zgodnie z dyrektywą z 29 kwietnia 2004 r., przyjmujące państwo członkowskie nie może podjąć decyzji o wydaleniu obywatela Unii, który nabył prawo stałego pobytu (po zakończeniu nieprzerwanego okresu przynajmniej pięciu lat), chyba że decyzja taka zostanie wydana z poważnych względów porządku publicznego.
Jeżeli obywatel ten przebywał na terytorium przyjmującego państwa członkowskiego przez ostatnich dziesięć lat, decyzja o wydaleniu może zostać podjęta wyłącznie z uwagi na nadrzędne względy bezpieczeństwa publicznego.
... nadrzędne względy bezpieczeństwa publicznego
W wydanym dzisiaj wyroku Trybunał wyjaśnił, że pojęcie „nadrzędnych względów bezpieczeństwa publicznego" zakłada nie tylko istnienie zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, ale ponadto to, że stopień tego zagrożenia jest szczególnie wysoki.
Jego zdaniem, państwa członkowskie mają prawo uznać, że przestępstwa takie jak: terroryzm, handel ludźmi oraz seksualne wykorzystywanie kobiet i dzieci, nielegalny handel narkotykami, nielegalny handel bronią, pranie pieniędzy, korupcja, fałszowanie środków płatniczych, przestępczość komputerowa i przestępczość zorganizowana, stanowią szczególnie poważne naruszenie jednego z podstawowych interesów społeczeństwa, które może przedstawić bezpośrednie zagrożenie spokoju i fizycznego bezpieczeństwa ludności.