Więcej uchodźców skorzysta z polskiego wsparcia

Sejm usunął ze specustawy ograniczenie wykluczające osoby, które dotarły do naszego kraju okrężną drogą lub zaskoczone rosyjską agresją podczas zagranicznego urlopu.

Publikacja: 23.03.2022 19:52

Więcej uchodźców skorzysta z polskiego wsparcia

Foto: PAP/Marcin Obara

Posłowie opowiedzieli się w środę za szybką nowelizacją specustawy uchodźczej.

Ma zniknąć z niej warunek pozwalający z przewidzianych w niej ułatwień w legalizacji pobytu, pracy i dostępu do świadczeń rodzinnych korzystać wyłącznie osobom, które po 24 lutego bezpośrednio przekroczyły granicę polsko-ukraińską. Posłowie opozycji nie szczędzili słów krytyki dla większości PiS, bo w poprzedni weekend odrzuciła dokładnie takie same poprawki w Sejmie. Tyle że zgłaszane przez opozycję.

Z wyjaśnień Macieja Wąsika, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, wynika, że z rządowego wsparcia skorzystają nie tylko Ukraińcy, którzy do Polski uciekli przed rosyjską agresją przez Mołdawię Rumunię, Węgry i Słowację, ale także ci, którzy w tym czasie byli na zagranicznym urlopie lub w podróży służbowej i nie mogli już wrócić do swoich domów zajętych przez rosyjskiego agresora. A szacuje się, że może to być nawet 15 tys. osób. Jak podkreślił Maciej Wąsik, takie osoby nie zostały objęte unijnymi przepisami o ochronie tymczasowej.

Czytaj więcej

Specustawa wymaga wielu poprawek. Rząd zapowiada tylko jedną

Co ciekawe, odbędzie się to bez zmiany treści nowelizacji przepisów, a jedynie przez uzupełnienie uzasadnienia. Znalazło się tam stwierdzenie: „Projektowana nowelizacja czyni oczywistym wniosek, że przybycie powinno nastąpić co do zasady z Ukrainy, jako zasadniczego, stałego miejsca pobytu. Jednak niewątpliwie będzie miało miejsce także w przypadku przybycia z miejsca pobytu związanego np. w szczególności z urlopem i krótkotrwałym wyjazdem służbowym”.

Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale również i sejmowych prawników powinno to zabezpieczyć takie osoby w Polsce.

– Wszystkim zależy, aby te przepisy jak najszybciej weszły w życie i mam nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym tygodniu – mówi Zdzisław Sipiera, poseł PiS, sejmowy sprawozdawca tej nowelizacji.

Jednocześnie w środę w Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty (DzU z 23 marca 2022 r., poz. 654).

Zmiana pozwoli gminom na zlecenie zewnętrznym podmiotom obsługi wniosków o wypłatę 40 zł wsparcia na utrzymanie uchodźców. Samorządy liczą, że w ten sposób uda się im obsłużyć więcej tego typu wniosków, dzięki czemu więcej osób dostanie wsparcie, na które liczą.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne