Paxlovid jest podobny do Molnupiraviru, środka przeciwwirusowego z amerykańskiego laboratorium Merck. Kuracja składa się z dwóch tabletek, które należy przyjmować dwa razy dziennie przez pięć dni od diagnozy i w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów COVID-19. Według badań klinicznych przekazanych przez firmę Pfizer ryzyko hospitalizacji i zgonu zmniejsza się o 89 proc.
Leczenie Paxlovidem (nirmatrelvir/ritonavir) Pfizera przeznaczone jest dla osób dorosłych, które zachorowały na COVID-19 i u których diagnozuje się wysokie ryzyko wystąpienia ciężkiej postaci choroby, ale które nie wymagają tlenoterapii.
Czytaj więcej
1,7 mln osób otrzymało w nocy e-skierowanie na piątą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 – poinfor...
- Początkowo lek był kupowany przez rząd w ramach zakupów centralnych i był magazynowany w hurtowniach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Szpital, który miał pacjentów z COVID, zamawiał leki z zapasów RARS. Po zniesieniu stanu epidemii w 2022 r. rząd został zwolniony z obowiązku zakupów centralnych. Początkowo były jeszcze zapasy tych leków, ale szpitale wykorzystały je do zera i w tej chwili w hurtowniach nie ma leków na COVID - powiedziała w rozmowie z portalem abzdrowie.pl dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.
Zdaniem wojewódzkiej konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, sytuacja staje się patowa, a lekarze są postawieni pod ścianą. Lekarka zauważyła, że COVID-19 nie zniknął, choć „wydaje się, że rząd próbuje zamieść problem pod dywan”.