6,7 tys. polskich leków dostało unijne paszporty

Około 31 mln zł kosztowała budżet państwa ponowna rejestracja leków zgodnie z unijnymi wymogami.

Publikacja: 15.01.2009 02:14

To trzykrotnie mniej, niż zakładano w 2005 r. Pięcioletnie przedłużenia zezwoleń na dopuszczenie do obrotu uzyskało ostatecznie 6771 leków. Cała operacja, na którą producenci dostępnych na polskim rynku farmaceutyków mieli czas od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej, oficjalnie zakończy się dziś. Co prawda Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Ministerstwo Zdrowia miały czas na ocenę dokumentów i wydanie decyzji do 31 grudnia 2008 r., ale firmom przysługiwało 14 dni na odwołanie. – Harmonizacja nie była obowiązkiem, tylko prawem, z którego mogli skorzystać producenci leków – podkreśla prezes URPL Leszek Borkowski.

Początkowo firmy miały się uporać z tą procedurą do końca 2007 r. Wreszcie zadecydowano, że mają czas do końca czerwca 2008 r. – i ani dnia dłużej, by urząd mógł w terminie „przerobić” wszystkie dokumenty. Ostatecznie producenci – mimo wcześniejszych zapowiedzi – nie złożyli dokumentacji dla 2151 farmaceutyków. Wielu z nich zwlekało z decyzją do ostatniej chwili, nie ułatwiając zadania urzędowi.

Szczyt składania dokumentów przypadł na drugą połowę 2007 r. i pierwszą połowę 2008 r. Wtedy do urzędu trafiło 50 proc. wszystkich wniosków o harmonizację (3379). Dla porównania, w latach 2003 – 2004 złożono ich zaledwie 741.

[wyimek]9,5 tys. leków początkowo planowali przerejestrować producenci do końca 2008 r. [/wyimek]

Ministerstwo Zdrowia odmówiło przedłużenia zezwoleń dla 177 leków. Najwięcej odmów dotyczyło produktów roślinnych (90). W przypadku 504 preparatów firmy same wycofały się z harmonizacji.

Tzw. niezharmonizowane leki pozostaną w sprzedaży do momentu upłynięcia ich daty ważności lub wyczerpania się zapasów. – Charakterystyka produktu leczniczego, ostatni etap harmonizacji, jest odpowiednikiem paszportu dla leku – mówiła wczoraj Anna Wachnik-Święcicka z działu oceny druków informacyjnych URPL. – Wcześniej nie miało go 60 proc. farmaceutyków znajdujących się na polskim rynku.

Resort zdrowia zapowiedział, że jeszcze w styczniu przedstawi dokładną listę leków zharmonizowanych i niezharmonizowanych.

Budżet i podatki
Polski rząd zadłuża się w zawrotnym tempie
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Budżet i podatki
Tajny wojenny budżet Kremla jest 4 razy większy od oficjalnego
Budżet i podatki
Czarne łabędzie dla finansów publicznych w 2025 r. Co może pójść nie tak?
Budżet i podatki
PKB per capita: Warszawa i okolice najbogatsze, najbiedniejsze lubelskie
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Budżet i podatki
W budżecie brakuje dużo pieniędzy. Czy podobnie będzie w 2025 roku?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego