Francja: Rząd przedstawił projekt budżetu na 2015 rok "bez oszczędności"

Rząd Francji rzucił wyzwanie swoim partnerom z UE, przedstawiając projekt budżetu na 2015 rok "bez oszczędności" - pisze agencja Reutera. Deficyt budżetowy będzie zgodny z unijnymi wymogami dopiero dwa lata później niż obiecano.

Publikacja: 01.10.2014 13:39

Michel Sapin

Michel Sapin

Foto: Bloomberg

Paryż tłumaczy, że zła sytuacja gospodarcza nie pozwala na zbyt drastyczne cięcia.

Mimo to francuski rząd planuje oszczędzić w sumie 21 mld euro, dzięki wdrażanemu programowi oszczędnościowemu. Rząd zamierza się pozbyć udziałów w wielu przedsiębiorstwach, co ma dać budżetowi co najmniej 4 mld euro.

- Postanowiliśmy dostosować tempo redukcji deficytu do sytuacji gospodarczej kraju - powiedział minister finansów Michel Sapin na konferencji prasowej.

- Nasza polityka gospodarcza się nie zmienia, ale deficyt będzie zmniejszany wolniej niż planowano z powodu sytuacji gospodarczej: bardzo powolnego wzrostu i bardzo niskiej inflacji w kraju i w całej strefie euro - dodał.

Powolna redukcja deficytu

Zgodnie z projektem budżetu deficyt spadnie z 4,4 proc. PKB w tym roku do 4,3 proc. w przyszłym roku, a następnie do 3,8 proc. w 2016 roku i w 2017 roku do 2,8 proc., czyli poniżej unijnego trzyprocentowego progu.

Wcześniej Francja obiecała swoim partnerom z UE, że zredukuje deficyt poniżej 3 proc. do przyszłego roku, czyli i tak w terminie przedłużonym w 2013 r.

- Od Francuzów nie będzie się wymagało dalszego wysiłku. Choć rząd przyjmuje odpowiedzialność fiskalną konieczną do wprowadzenia kraju na właściwe tory, to odrzuca duże oszczędności - głosi oświadczenie budżetowe rządu.

Zwiększona została kwota wolna od podatku, co będzie kosztowało budżet 3,2 mld euro, ale dzięki temu do kieszeni najmniej zarabiających obywateli trafi więcej gotówki. Rząd potwierdził też zwiększenie podatku na olej napędowy o 2 centy na litrze.

Będzie wzrost, ale umiarkowany

Sapin, który ostatnio przyznał, że cel budżetowy na 2015 rok jest nie do utrzymania, potwierdził prognozy, że druga co do wielkości gospodarka strefy euro w przyszłym roku będzie rosnąć w umiarkowanym tempie 1 proc., a w 2017 roku - 1,9 proc. PKB.

Jako bezprecedensowe określił wysiłki mające na celu zredukowanie wydatków publicznych o 50 mld euro do 2017 roku. Sapin przyznał też, że mimo to całkowita wielkość wydatków publicznych wrośnie o 0,2 procent w tym okresie.

Oznaczałoby to, że dług publiczny w 2016 roku osiągnąłby 98 proc. PKB i nieznacznie spadł rok później. W rezultacie francuskie wydatki publiczne i całkowite obciążenie podatkowe, będące wśród najwyższych na świecie, spadłyby tylko w niewielkim stopniu.

Deficyt strukturalny, któremu uważnie przygląda się UE, spadnie mniej niż oczekiwali partnerzy Francji z 2,2 proc. PKB w 2015 roku do 1,4 proc. w roku 2017.

Niemcy naciskają na dyscyplinę budżetową

Na przyszłego szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera wywierana jest obecnie presja, by mocno reagował na niespełnianie unijnych kryteriów przez kraje członkowskie. Może zareagować wprowadzając sankcje, w tym ogromne grzywny.

Zwolennicy dyscypliny budżetowej z Niemcami na czele są zdania, iż nadszedł czas, by Francja dokonała oszczędności budżetowych i przeprowadziła bolesne reformy strukturalne, które w następstwie kryzysu z lat 2009-2012 już realizują jej południowi sąsiedzi.

Jednak Paryż może liczyć na sojuszników w Rzymie, Atenach, Dublinie czy Madrycie, którzy poprą argument, że dalsze oszczędności byłyby niekorzystne, gdyż mogłyby zdusić delikatne ożywienie w strefie euro.

Paryż tłumaczy, że zła sytuacja gospodarcza nie pozwala na zbyt drastyczne cięcia.

Mimo to francuski rząd planuje oszczędzić w sumie 21 mld euro, dzięki wdrażanemu programowi oszczędnościowemu. Rząd zamierza się pozbyć udziałów w wielu przedsiębiorstwach, co ma dać budżetowi co najmniej 4 mld euro.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Budżet i podatki
Tania ropa topi budżet Kremla. Zaczyna brakować pieniędzy na wojnę
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem