Bruksela zdecydowała się nie wypłacać Węgrom 12 mld euro z KPO oraz 5,8 mld euro grantów i 4,6 mld euro kredytów z powodu korupcji w tym kraju oraz nieprzestrzegania rządów prawa.
Z przyznanych Węgrom funduszy Bruksela zdecydowała się na przelanie na konto rządu w Budapeszcie jedynie 920 mln euro, które nie były uwarunkowane wypełnieniem warunków związanych z tzw. kamieniami milowymi.
Nowy budżet UE musi zostać przegłosowany jednogłośnie
Negocjacje w sprawie długoterminowego budżetu mają rozpocząć się w 2025 roku, a potencjalne veto Orbána jest w stanie uniemożliwić jego uchwalenie, ponieważ potrzebna jest akceptacja wszystkich 28 krajów członkowskich.
Czytaj więcej
Gospodarka Unii Europejskiej ma potężne problemy. Jaki jest ich powód? - Rosnące ceny energii spowodowane sankcjami nałożonymi na Rosję - uważa premier Węgier, Viktor Orban.
– Jeśli Komisja Europejska nie przyzna nam funduszy w 2025 i 2026 roku i nie otrzymamy tych środków w 2027 i 2028 roku, Węgry nie wezmą udziału w głosowaniu nad budżetem siedmioletnim. A muszą go zaakceptować jednogłośnie wszystkie kraje członkowskie – mówił Viktor Orbán w wywiadzie udzielonym publicznej rozgłośni radiowej w ostatni weekend. Przyznał jednocześnie, że brak tych pieniędzy będzie się wiązał z „niedogodnościami” dla kraju, ale ostatecznie Węgry i tak otrzymają przyznane im środki.