Wyzwania podatkowe w 2023 roku. Biznes czekają kolejne zmiany

Business Centre Club opracował prognozę dotyczącą wyzwań podatkowych, jakie czekają na przedsiębiorców w 2023 roku. Jedno jest pewne – to będzie kolejny rok wielu zmian.

Publikacja: 11.01.2023 11:42

Wyzwania podatkowe w 2023 roku. Biznes czekają kolejne zmiany

Foto: Adobe Stock

Jak zauważa Business Centre Club, poprzedni rok był niezwykle wymagający dla przedsiębiorców. Wpłynęła na to nie tylko pandemia, ale też liczne zmiany prawne i podatkowe, począwszy od potężnego wstrząsu, jaki zaserwował przedsiębiorcom Polski Ład na początku 2022 r. Na tym się nie skończyło, bo chwilę później Rosja rozpętała wojnę w Ukrainie, ceny energii gwałtownie skoczyły, a inflacja osiągnęła historycznie wysokie poziomy.

Czy po tak trudnym roku pełnym wyzwań biznes może liczyć na odrobinę wytchnienia w 2023 roku? Business Centre Club zaznacza, że pod względem podatkowym znów będzie to okres wielu zmian zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników na etacie. Cały rok powinien być jednak łagodniejszy od poprzedniego.

– Mam nadzieję, że 2023 r. będzie nieco spokojniejszy dla przedsiębiorców i podatników w ogóle. Niestety choć od wielu lat przedsiębiorcy apelują o przewidywalność zmian podatkowych i chociażby względną stabilność systemu podatkowego – w ostatnich latach ilość zmian, nowych projektów, zapowiedzi kolejnych podatków była zdecydowanie za duża, by móc skupić się na tym, co najważniejsze – prowadzeniu biznesu w trudnych czasach – podkreślił Michał Borowski, doradca podatkowy, partner w Crido oraz minister ds. podatków Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

Czytaj więcej

Bank Światowy widzi nadchodzącą recesję. „Gwałtowne, długotrwałe spowolnienie”

Dodał, że spokojowi w obszarze legislacyjnym w podatkach może sprzyjać rok wyborczy, „choć początek roku przynosi podwyżki podatków lokalnych, które zafundowało przedsiębiorcom bardzo wiele samorządów”.

Zdaniem eksperta BCC, największym wyzwaniem podatkowym tego roku będzie dla przedsiębiorców przygotowanie i wdrożenie rozwiązań pozwalających na spełnienie wymogów tzw. KSeF, czyli krajowego systemu fakturowania elektronicznego, który ma stać się obligatoryjny od początku 2024 r. Jak podkreśla Borowski, czasu na przygotowanie tak dużej zmiany jest naprawdę niewiele.

Przedsiębiorcy powinni też zmienić spojrzenie na działalność pod kątem możliwych do uzyskania ulg, zwolnień i preferencji podatkowych. – W ostatnim czasie, liczne nowelizacje przepisów wprowadziły w tym względzie wiele możliwości i może się okazać, że działania przedsiębiorców (bieżące lub planowane) dają możliwość skorzystania z określonych preferencji, co w tym trudnym roku może okazać się bardzo istotną pomocą w osiągnięciu dobrych wyników finansowych – zaznacza.

Ekspert wskazał również, że widocznym trendem ostatnich miesięcy, który zapewne będzie kontynuowany w 2023 r., jest zmiana wielu łańcuchów dostaw. Ma ona swoje odbicie w regulacjach podatkowych (VAT) i celnych.

Na sytuację podatkową przedsiębiorców wpływać będą też działania aparatu skarbowego. Tu biznes powinien spodziewać się kolejnych wyzwań, jako że fiskus wie o przedsiębiorcach coraz więcej (poprzez rozbudowane wymogi sprawozdawcze, ale również analitykę dostępnych danych) i potrafi działać bardzo agresywnie – nie zawsze tam, gdzie powinien.

– Taka sytuacja, szczególnie przy napiętym budżecie, może powodować dodatkowe ryzyka dla przedsiębiorców. Natomiast warto wskazać, że od pewnego czasu widocznym trendem jest odpowiednie budowanie i zarządzanie tzw. funkcją podatkową w organizacji. Czasy, gdy jedna sprawna księgowa była w stanie zapanować nawet nad dużą firmą już dawno minęły i biznesy, szczególnie te szybko rosnące lub osiągające już zauważalne, kilkudziesięciomilionowe obroty muszą liczyć się z tym, że brak odpowiedniego zarządzenia obszarem podatkowym będzie powodował ryzyka podatkowe, czasem bardzo istotne w ich działalności – zauważa Borowski.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Budżet i podatki
Dania chce mocno zwiekszyć wydatki na obronę. Będzie też pomagać Ukrainie
Budżet i podatki
Ile będzie nas kosztowała wielka, 300-tysięczna armia
Budżet i podatki
Siły Zbrojne za miliardy. Kosztowna budowa wielkiej polskiej armii
Budżet i podatki
Na Ukrainie wzrosła oficjalna liczba milionerów. Bo zaczęli płacić podatki
Budżet i podatki
Nieco mniejsza dziura w kasie państwa. Ale mocno spadły wpływy z PIT