Imigranci tworzą jedną dziesiątą PKB na świecie

Choć imigranci stanowią tylko 3,4 proc. światowej populacji, to w ubiegłym roku wypracowali w globalnej gospodarce aż 6,7 biliona dolarów.

Aktualizacja: 01.12.2016 09:33 Publikacja: 30.11.2016 20:15

– Migracje to ogromny potencjał, szczególnie dla krajów przyjmujących, do których napływają przede wszystkim młodzi, zdrowi i przedsiębiorczy pracownicy. Ponad 1/3 imigrantów ma wyższe wykształcenie. Właśnie z tych powodów imigranci wnoszą do gospodarki większą wartość, niż można by się spodziewać – podkreśla Wiktor Namysł, partner zarządzający McKinsey & Company w Polsce, komentując najnowsze raporty McKinsey Global Institute (MGI).

Eksperci przeanalizowali w MGI obecny i potencjalny wpływ imigrantów, w tym uchodźców, na gospodarkę świata i Europy. Przypominają, że w ciągu ostatnich 50 lat liczba osób, które mieszkają poza krajem urodzenia, wzrosła trzykrotnie i sięga już 247 mln. Zwracają uwagę, że stanowiąc 3,4 proc. globalnej populacji, imigranci wypracowali w zeszłym roku 6,7 biliona dolarów, czyli 9,4 proc. wartości światowej gospodarki, pomimo że większość z nich to ludzie o niskich i średnich kwalifikacjach zarabiający często mniej niż lokalni pracownicy. – Z naszych szacunków wynika, że gdyby efektywniej wykorzystać ich potencjał, PKB na świecie co roku mógłby być wyższy o bilion dolarów – dodaje Namysł.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Budżet i podatki
Tania ropa topi budżet Kremla. Zaczyna brakować pieniędzy na wojnę
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu