Gość zaznaczyła, że termin składania PIT za 2016 r. kończy się w tym roku 2 maja.

- Będą w tym dniu dyżury w każdym urzędzie skarbowym, więc podatnicy, którzy potrzebują udać się do urzędu, będą mogli z niego skorzystać – mówiła Domasiewicz.

Przyznała, że podatnicy, którzy nie złożą w terminie PITu mogą być ukarani z tego tytułu. - Jeżeli sami się zorientują, bądź zostaną wezwani z uwagi na brak zeznania podatkowego, to można do zeznania złożyć „czynny żal”. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Jeżeli to się zdarzy po raz pierwszy, urząd na ogół odstępuje od ukarania takiego podatnika – stwierdziła.

Gość przedstawiła najczęściej popełniane błędy podatników w zeznaniach.

- Najczęściej wypełniają druk formularza, który nie obowiązuje w danym roku podatkowym. Zdarzają się błędy rachunkowe, merytorycznie źle zsumowane pozycje, brak prawa do odliczenia z danej ulgi. Za to podatnicy nie są karani tylko składają korektę deklaracji – wyjaśniła.

Domasiewicz zaznaczyła, że w tym roku cały mechanizm wypełniania PIT jest analogiczny jak w latach ubiegłych.

Zeznania przez internet

Gość szacowała, że niecałe 50 proc. podatników składa zeznania podatkowe przez internet za pośrednictwem systemu e-deklaracje, bądź przez Portal Podatkowy.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

- Korzystają też z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Nie jest to nowość. Ta usługa obowiązuje już 3. rok. Niewielu podatników z tego korzysta – oceniła.

Podkreśliła, że zeznania wysyłane przez internet są szybciej przetwarzane i podatnicy szybciej otrzymują zwrot nadpłaty podatku. - Przy wypełnianiu możemy też uniknąć błędów, bo system sprawdza poprawność danych w formularzu – mówiła.

Gość zaznaczyła, że ustawowy termin zwrotu nadpłaty wynosi 3 miesiące od daty złożenia zeznania. - Przy deklaracjach złożonych przez internet urzędy realizują zwroty zazwyczaj do miesiąca – stwierdziła.

Domasiewicz tłumaczyła, ze po złożeniu PITu organy podatkowe są zobligowane do przetwarzania tych dokumentów przez okres 10 lat. - Do zwrotu nadpłaty wykonują czynności weryfikacyjne, żeby podatnikowi zwrócić nadpłatę w terminie. Przez 5 kolejnych lat mogą wrócić do czynności weryfikacyjnych tego dokumentu w związku z informacjami jakie dostaną i przeprowadzić ponownie czynności sprawdzające – wyjaśniła.