Jak usprawnić obsługę split payment

Nowoczesna bankowość elektroniczna pozwala firmom na szybkie dostosowanie do posługiwania się mechanizmem podzielonej płatności.

Publikacja: 03.06.2018 21:00

Bankowe rozwiązania pozwalają na bezpośrednią integrację systemu finansowo-księgowego firmy z bankie

Bankowe rozwiązania pozwalają na bezpośrednią integrację systemu finansowo-księgowego firmy z bankiem

Foto: AdobeStock

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z BANKIEM PEKAO SA

Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności oznacza dla firm zmiany w systemach finansowo-księgowych. Oznacza także zmiany w porozumiewaniu się z bankami. Przygotowują się zatem zarówno przedsiębiorstwa, jak i instytucje finansowe.

Te pierwsze mogą liczyć na pomoc i udogodnienia ze strony banków. To one bowiem odpowiadają za operacyjną część split payment. Do nich będą musiały dostosować się firmy. Pierwszą zatem sprawą jest wyjaśnienie zmian. W to zaangażowała się większość banków, tłumacząc swoim klientom, jak się przygotować do MPP i jak stosować ten mechanizm w praktyce. Organizowane były webinaria, spotkania, powstawały specjalne strony internetowe.

Konieczne zmiany

Mechanizm podzielonej płatności polega na tym, że kwota netto faktury jest przelewana na zwykłe konto rozrachunkowe, zaś wartość podatku VAT – na specjalne konto. Wydzielona kwota VAT jest wskazywana w płatności podzielonej przez przedsiębiorcę – nadawcę płatności. W przypadku banków wprowadzenie podzielonej płatności oznacza konieczność zmian w systemach informatycznych oraz w konstrukcji oferowanych produktów i usług. Dla firm chcących zautomatyzować realizację i obsługę płatności to konieczność zmian w systemach finansowo-księgowych. Bo inne będą przelewy, możliwości ich realizacji, księgowanie.

W tej sytuacji jeszcze większego znaczenia nabiera integracja systemu finansowo-księgowego firmy z bankiem. Na szczęście w dobie bankowości elektronicznej oznacza to jedynie dostosowanie.

Reklama
Reklama

Bankowe ułatwienia

Bank Ochrony Środowiska oferuje Program Partnerski BOŚ Kompatybilni. Firmy, których systemy finansowo-księgowe są obsługiwane przez partnerów programu, mogą w prosty sposób połączyć swój system finansowo-księgowy z bankowością elektroniczną BOŚBanku24 iBOSS.

Citi Handlowy oferuje rozwiązania dopasowane do potrzeb i etapu rozwoju danej firmy. Ich celem jest usprawnienie oraz przyspieszenie procesów księgowych. Odbywa się to poprzez dwa sposoby integracji systemów firmy i banku: pośredni i bezpośredni. Ten pierwszy oparty jest na funkcjonalności systemów bankowości elektronicznej: CitiDirect Online Banking lub CitiDirect EB. Integracja ta umożliwia komunikację systemów klienta z systemem banku przy wykorzystaniu funkcji importu oraz eksportu danych pomiędzy nimi.

Integracja bezpośrednia umożliwia automatyzację wymiany danych, pozwala na zlecanie przelewów oraz wysyłanie plików z innymi dyspozycjami bankowymi bezpośrednio z systemu klienta. Wczytywanie wyciągów bankowych i plików przesyłanych z banku bezpośrednio do systemu klienta odbywa się z pominięciem systemów bankowości elektronicznej, a w szczególności logowania się do nich.

W momencie otwierania rachunków VAT mBank automatycznie udostępni w bankowości elektronicznej MT940/942 (format używany przez sieć SWIFT do wysyłania i odbierania informacji o wykonanych przelewach bankowych) z otwartych rachunków VAT wszystkim naszym klientom, którzy obecnie korzystają z takiej funkcjonalności na przynajmniej jednym rachunku rozliczeniowym powiązanym z rachunkiem VAT – czyli otrzymują MT940/942 – ta funkcjonalność będzie dostępna w ramach obecnie zawartej/obowiązującej umowy.

W Banku Pekao firmy mogą korzystać z Pekao Connect. To rodzina najnowszych rozwiązań umożliwiających bezpośrednią integrację systemu finansowo-księgowego firmy z bankiem oraz zautomatyzowanie procesów wysyłania zleceń płatniczych do Pekao i odbierania informacji zwrotnych o operacjach przeprowadzanych na rachunkach bankowych. Pekao Connect oferuje szereg kanałów integracji i automatyzacji. To m.in. WEB SERVICES, pozwalające na elektroniczną obsługę rachunków bankowych bezpośrednio z poziomu systemu FK przedsiębiorstwa, bez konieczności używania bankowości elektronicznej. TRANSFER AGENT to oprogramowanie instalowane po stronie firmy umożliwiające komunikację między systemem banku a jej systemami finansowo-księgowymi bez konieczności ich dostosowywania. PLUGIN z kolei to rozwiązania oferowane przez partnerów Banku Pekao, wbudowane w produkowane przez nich systemy finansowe, umożliwiające bezpośrednią komunikację online z bankiem przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Piotr Karwiński, dyrektor departamentu bankowości transakcyjnej

Reklama
Reklama

Pekao Connect to nie tylko rozwiązania automatyzujące procesy płatnicze. Nasza koncepcja polega na dostarczaniu przedsiębiorcom narzędzi wspierających rozwój e-commerce, a dzięki wdrożeniu przez nas najnowszych technologii wspiera tzw. robotyzację software'ową, która na masową skalę jest obecnie wdrażana przez wiodące firmy. Konieczność dostosowania systemów finansowo-księgowych firm jest dobrą okazją, by poza obowiązkowymi zmianami w systemach ERP wdrożyć równocześnie te w pełni zautomatyzowane, nowoczesne i bezpieczne narzędzia wymiany danych. Takie podejście pozwala niejako zamienić koszty wymagane przez zmiany regulacyjne na korzyści wynikające z automatyzacji i poprawy efektywności firmy.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z BANKIEM PEKAO SA

Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności oznacza dla firm zmiany w systemach finansowo-księgowych. Oznacza także zmiany w porozumiewaniu się z bankami. Przygotowują się zatem zarówno przedsiębiorstwa, jak i instytucje finansowe.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Budżet i podatki
Akcyza na piwo w górę, a dochody budżetu w dół
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Budżet i podatki
Inwestorzy zagraniczni stracili zainteresowanie polskim długiem. Jak to zmienić?
Budżet i podatki
Jest pierwsza reakcja Elona Muska na uchwalenie „Wielkiej Pięknej Ustawy”
Budżet i podatki
Rekordowy wzrost wydatków wojennych Ukrainy. Skąd Kijów weźmie pieniądze?
Budżet i podatki
Minister finansów Andrzej Domański: Wydatki Polski na misję kosmiczną zwrócą się wielokrotnie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama