Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 18:53 Publikacja: 27.10.2021 13:38
Foto: materiały prasowe
W III kwartale br. w sześciu największych aglomeracjach deweloperzy sprzedali 15 tys. mieszkań – wynika z szacunków JLL. To o 13 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy rynek odżywał się po lockdownie oraz o 23 proc. mniej niż w I i II kwartale br., kiedy notowane były nowe rekordy liczby sprzedanych lokali.
Trend jest zatem zgodny z tym, co pokazali wcześniej deweloperzy z rynku kapitałowego. W tej grupie również sprzedaż w III kwartale była lepsza rok do roku (o 24 proc.), ale nie tak wyśrubowana, jak w pierwszej części tego roku (spadek o 6,5 proc. kwartał do kwartału).
W sieci znaleźć można wiele dowodów na „pomysłowość” deweloperów. Jednym z nich jest najnowszy przykład z Krakowa. Powstał tu budynek z „podziemnymi balkonami”.
W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.
Na zewnątrz coraz chłodniej. Sezon grzewczy rozpoczął się więc na dobre. Jak co roku właścicieli domów martwią rachunki za ogrzewanie. Zastanawiają się, czym najtaniej ogrzać dom w tym sezonie. Warto postawić na węgiel, pellet czy pompę ciepła?
Oto kolejna biznesowa ofiara wojny Putina. Największy deweloper Rosji stoi na skraju bankructwa. Pogrąża go gwałtowna podwyżka stóp procentowych przez Bank Rosji i obcięcie przez Kreml preferencyjnych programów hipotecznych. Akcje tylko dziś potaniały o 9 proc.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Kilku deweloperskim spółkom III kwartał br. przyniósł sprzedaż gorszą niż dołek pandemii czy kryzysu kredytowego. Menedżerowie oczekują lepszej końcówki roku.
Rynek magazynowy dostanie wiatru w żagle po przyjęciu ustawy o funduszach inwestujących w nieruchomości.
Program „Na start” pod znakiem zapytania, mocniejsze obniżki stóp dopiero w 2026 r. Rynek mieszkań jest ograniczony do zamożnych klientów.
Rośnie zainteresowanie najemców powierzchnią magazynową, będzie także więcej nabywców magazynów logistycznych.
Dynamika wzrostu będzie mniejsza niż w poprzednich latach, a popyt pojawi się ze strony firm, które przenoszą z Azji do Europy część produkcji.
Budowy nowych magazynów nadal na stosunkowo wysokim poziomie. Ceny najmu już nie rosną tka szybko jak rok temu.
W IV kwartale 2023 r. deweloperzy przełamali negatywny trend. Wprowadzili do oferty więcej mieszkań niż sprzedali. Wraca stabilizacja?
Czas niepewności i oczekiwania. Wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych nad Wisłą poszła mocno w dół.
Deweloperzy szybko zareagowali zmniejszeniem inwestycji, ale aktywność powinna powrócić do poziomu z lat 2017-2019, bo perspektywy są dobre.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas