Długie ramię Moskwy. Pięściarze z Rosji znów mogą walczyć

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA) zniosła zawieszenie pięściarzy z Rosji i Białorusi, dzięki czemu znów mogą rywalizować w zawodach organizowanych przez światową federację.

Publikacja: 05.10.2022 17:19

Długie ramię Moskwy. Pięściarze z Rosji znów mogą walczyć

Foto: Adobe stock

To decyzja bez precedensu - tamtejsi sportowcy nie będą musieli nawet zdzierać barw i ani przebierać się za „atletów neutralnych”. Rada Dyrektorów IBA pozwoli im rywalizować pod narodową flagą, a jeśli zdobędą złoto - usłyszą hymn. Do łask wracają także działacze oraz sędziowie.

„Wierzymy, że polityka nie powinna mieć żadnego wpływu na sport. Respektując autonomię przynależną międzynarodowej federacji sportowej, uważamy, że powinniśmy pozostać neutralni i niezależni. Apelujemy o pokój. Mamy jednocześnie obowiązek, aby zapewnić równe traktowanie wszystkim, niezależnie od ich narodowości” - czytamy w oświadczeniu.

Rosjanie i Białorusini wracają do łask, na cenzurowanym są za to Ukraińcy.

Decyzja zapadła kilka dni po Nadzwyczajnym Kongresie IBA, podczas którego działacze zdecydowali, że nie trzeba powtarzać procesu wyborczego, choć - według Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS) - bezpodstawnie nie został do niego dopuszczony kandydat opozycji.

Szefem federacji na kolejną kadencję pozostał więc Umar Kremlow, czyli protegowany Kremla, który pięć lat temu bił rekord Guinnessa, organizując na placu Czerwonym trening z udziałem 3 tys. osób i byłego mistrza wagi ciężkiej Nikołaja Wałujewa, a niedawno w towarzystwie Władimira Putina otworzył Międzynarodowe Centrum Bokserskie w Moskwie.

Rosjanie i Białorusini wracają do łask, na cenzurowanym są za to Ukraińcy. Tamtejsza federacja została niedawno zawieszona przez IBA za - jak wyjaśniał sekretarz generalny George Yerolimpos - nieuprawnioną ingerencję rządu w proces wyboru władz federacji.

„Ekstremalne zaniepokojenie” sytuacją w IBA po Kongresie Nadzwyczajnym wyraził Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), który już wcześniej odebrał federacji prawo organizacji kwalifikacji do igrzysk oraz samego turnieju olimpijskiego w Paryżu (2024). To może być początek końca, bo boksu amatorskiego nie ma dziś na liście dyscyplin kolejnych igrzysk, w Los Angeles (2028).

Boks
Haney - Łomaczenko: Taniec mistrzów
Boks
Ring wolny dla Rosjan
Boks
Rozmiar kontra doświadczenie
Boks
Szybki nokaut Łukasza Różańskiego. Jego rywal długo nie zapomni tego, co zdarzyło się pod Rzeszowem
Boks
Łukasz Różański mistrzem świata