Reklama
Rozwiń

Musk lekceważy zakaz i wznawia produkcję w kalifornijskiej fabryce Tesli

Wbrew zakazowi władz lokalnych Tesla wznawia produkcję w swoje fabryce w hrabstwie Alameda.

Aktualizacja: 12.05.2020 14:50 Publikacja: 12.05.2020 14:08

Musk lekceważy zakaz i wznawia produkcję w kalifornijskiej fabryce Tesli

Foto: AFP

Zarówno władze federalne, jak i lokalne w USA szukają najlepszych sposobów na odmrażanie gospodarki. Możliwości ponownego działania domagają się głośno przedsiębiorcy, w tym Elon Musk, który nawet deklarował, że wyprowadzi centralę Tesli z Kalifornii, jeżeli ten stan nie pozwoli firmie normalnie funkcjonować. Kalifornia rozpoczęła luzowanie restrykcji, jednak władze lokalne, na poziomie hrabstw, wciąż mają odmienne zdanie na temat potencjalnego narażania swoich mieszkańców na zakażenia koronawiursem.

Hrabstwo Alameda, w którym zlokalizowana jest fabryka Tesli Fremont, utrzymało restrykcje epidemiczne w mocy. Nie spodobało się to Elonowi Muskowi, który poinformował w sobotę, że Tesla wystosowała pozew przeciwko hrabstwu, domagając się od sądu prawa do wznowienia produkcji. W poniedziałek Musk ogłosił na Twitterze, że Tesla nie będzie czekać na decyzję sądu i wznawia produkcję w fabryce. Musk dodał, że „jeżeli ktoś ma być aresztowany, domagam się, bym to był tylko ja”.

Tesla, jak twierdzi Reuters na podstawie otrzymanego e-maila, miała poinformować pracowników, że działa zgodnie z wytycznymi stanu Kalifornia. Sam Elon Musk określił na Twitterze działania hrabstwa Alameda jako „nielegalne” w stosunku do regulacji stanowych.

Władze hrabstwa, jak informuje BBC, zadeklarowały, że wobec Tesli będą postępować tak, jak wobec wszystkich przedsiębiorców, którzy naruszają restrykcje mające na celu zapobieganie rozszerzaniu się epidemii.

Elon Musk twierdzi, że Tesla jest dyskryminowana, gdyż inni producenci aut w USA mogą już działać. Nie jest to do końca prawdą, gdyż np. w Michigan, w którym położone jest tradycyjne centrum przemysłu motoryzacyjnego Detroit, wciąż obowiązują restrykcje. Nie wszystkie fabryki mogą więc wznowić działalność.

Zdenerwowany kalifornijskimi restrykcjami Musk zadeklarował, że Tesla może przenieść produkcję do innego stanu. Spowodowało to, że natychmiast skontaktowały się z Teslą przedstawiciele stanów Teksas, Utah, Georgia i Nevada, którzy zaoferowali zachęty dla inwestycji. Koncern dostał też wsparcie dla swoich planów wznowienia produkcji z samej góry – sekretarz skarbu Steven Mnuchin twierdził w poniedziałek, że Kalifornia powinna „nadać priorytet” pomaganiu Tesli.

Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI