Stosunek głosów za do głosów przeciw wyniósł 550 do 49. Regulacja wejdzie w życie 1 stycznia. Obejmie także import toreb, butów, rękawiczek (dla motocyklistów i bokserów) i farmaceutyków (kwasy Omega-3 pozyskiwane między innymi z mięsa fok). Nie będzie dotyczył wyrobów z fok sprzedawanych przez Innuitów i użytku niekomercyjnego.
Dopuszczone będzie także wprowadzanie do obrotu surowców i produktów z polowań na niewielką skalę (w celu regulacji zasobów morskich) dokonywanych w Szwecji, Finlandii i Wielkiej Brytanii.
Unia Europejska jest głównym rynkiem eksportowym dla wytwórstwa produktów z fok. Trafia tam około jednej trzeciej legalnego światowego eksportu skór tych zwierząt i jedna czwarta wszystkich produktów z uboju fok.
Szerokie protesty przeciwko "rzezi" fok trwają od kilku lat. Stany Zjednoczone ogłosiły zakaz handlu produktami z fok w 1972 r. W Unii od 1983 r. obowiązuje jedynie obostrzenie dotyczące szczeniąt niektórych gatunków.
Powodem wprowadzania zakazu w kolejnych krajach jest wysoce niehumanitarny sposób uboju tych zwierząt, z których większość to focze szczenięta. Część fok może jeszcze żyć w momencie oprawiania. Zwierzęta giną też w wodnych pułapkach - przez uduszenie.