Lokalni trenerzy umożliwiają przekazanie wiedzy finansowej dalej, bezpośrednio mieszkańcom wsi, wskazując im metody efektywniejszego zarządzania skromnymi domowymi budżetami. W ten sposób dotarliśmy do ponad tysiąca osób, a w najbliższych planach jest kolejny tysiąc.
[srodtytul]Większe zainteresowanie[/srodtytul]
Program „Zaplanuj swoją przyszłość” to jeden z niewielu, jeżeli nie jedyny, programów bezpośrednio docierających do tych, którym ta wiedza jest najbardziej potrzebna – do mieszkańców polskich wsi. Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Chęć udziału w nim zgłaszają gminne ośrodki pomocy społecznej, szkoły, samorządy, lokalne media. Są to partnerzy, którzy rozumieją, że podnoszenie poziomu wiedzy ekonomicznej społeczeństwa to klucz do rozwiązania wielu społecznych problemów.
Wiedza finansowa mieszkańców polskiej wsi, szczególnie starszego pokolenia, jest ciągle niewystarczająca. Ponad 60 proc. dorosłych Polaków deklaruje „małą” lub „bardzo małą” wiedzę z zakresu zagadnień finansowych. Spadająca dochodowość niewielkich gospodarstw, niskie renty i emerytury, które bardzo często są jedynym stałym źródłem dochodów wiejskiej rodziny, nie pozwalają na rozwój społeczny oraz przekazywanie młodemu pokoleniu prawidłowych wzorców zachowań ekonomicznych. Brak edukacji finansowej w szkołach powoduje, że młode pokolenie wchodzi w dorosłe życie z wzorcami wyniesionymi z rodzinnego domu, a te nie zawsze się sprawdzają i często prowadzą do podejmowania decyzji, których skutki odczuwalne mogą być przez długie lata.
[srodtytul]Brak zaufania[/srodtytul]
Ze stanem wiedzy ekonomicznej rodzin wiejskich FWW miała okazję się zapoznać już w latach 90., w trakcie realizacji programów mikropożyczkowych. Znajomość występujących na wsi problemów została pogłębiona w wyniku badań przeprowadzonych w 2004 roku przez MFC (Microfinance Center) na populacji ubogich rodzin zamieszkujących wsie i małe miasta. Charakterystyczny dla tej znaczącej liczebnie grupy (prawie połowa polskiego społeczeństwa) jest brak zaufania do instytucji finansowych i ich usług. W większości ludzie ci nie posiadają kont bankowych. Nie prowadzą racjonalnej gospodarki dostępnymi funduszami i, żyjąc z dnia na dzień, prezentują pogląd o bezcelowości oszczędzania. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Kronenberga wynika, że 60 proc. Polaków nie ma oszczędności, a 80 proc. deklaruje brak kontroli przychodów oraz wydatków i przyznaje się do nieznajomości ofert bankowych oraz braku umiejętności korzystania z usług bankowych. Przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu pożyczki działają w sposób impulsywny, nie przeprowadzając analizy ryzyka spłaty. Nie są też odpowiednio zabezpieczeni przed nieprzewidzianymi wypadkami losowymi. Najbardziej biegłe w kwestiach finansowych są osoby prowadzące działalność gospodarczą, najmniej zaś emeryci i renciści. Statystyki zatem pokazują, że edukacja finansowa powinna być skierowana nie tylko do dzieci i młodzieży, ale również do osób dorosłych.