Wiodącym tematem spotkań będzie prezentacja niemieckich doświadczeń w zakresie wychwytywania i składowania CO[sub]2[/sub] (technologia CCS).
Wizyta jest efektem tegorocznych, lipcowych obrad szefów urzędów górniczych z całej Europy, które odbywały się w niemieckim Meissen. Przyjęto tam wówczas polską propozycję zorganizowania kolejnego szczytu nadzoru górniczego w 2011 r. na terenie naszego kraju i ustalono, że poświęcony będzie rekultywacji terenów pogórniczych. Zadecydowano także, że zagadnienia dotyczące CCS będą przedmiotem trójstronnego spotkania. Po prezentacji strategii Vattenfall w zakresie redukcji C02 spotkania będzie kontynuowane w Ketzin.
W Berlinie i Ketzin spotkają się delegacje nadzoru górniczego z Polski, Niemiec i Czech. Te trzy państwa są zainteresowane problematyką CCS. Będzie to wymiana doświadczeń, wiedzy oraz wątpliwości dotyczących różnych aspektów wychwytania i składowania CO[sub]2[/sub] w strukturach geologicznych. W rozważaniach uczestniczyć będą prawnicy, górnicy i geolodzy.
– Instalacja w Ketzin jest podobno bardzo wydajna. Mamy nadzieję przekonać si,ę czy rozwiązania niemieckie będzie można zastosować w Polsce. Liczymy także, że trójstronne rozmowy przyniosą precyzyjne określenie problemów wymagających regulacji prawnych dotyczących CCS. Rzeczowa dyskusja specjalistów z różnych dziedzin o unijnej dyrektywie w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla jest nam potrzebna do określenia roli i zadań organów nadzoru górniczego w tym przedsięwzięciu – mówi Mirosław Koziura, wiceprezes WUG.