Obserwując rynek cennego surowca i rynek drogich win na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat możemy zauważyć podobieństwo wahań cen obu produktów.

Wykres indeksu Londyńskiej Giełdy Wina Liv-ex, który obejmuje notowania najdroższych win jest bardzo zbliżony do wykresu obrazującego zmiany cen ropy naftowej.

Oczywiście wino jest odpowiednio droższe, ale proporcje zmian są podobne i pokrywały się w czasie. Według z Międzynarodowego Funduszu Walutowego na taką sytuację wpływają w głównej mierze szybko rozwijające się kraje rynków wschodzących.

Analitycy szacują, że w tych państwach popyt na ropę naftową w ostatnich latach zwiększył się o 100 proc. Niezaspokojony apetyt nowych potęg gospodarczych jak chociażby Chin ma niebagatelny wpływ także na rynek wina. Choć spożycie trunku w krajach bogatych spada w innych rejonach świata popyt na alkohol rośnie w bardzo szybkim tempie. Wygląda na to, że Chińczycy szybko wyczulili swoje podniebienia.

Londyńska giełda win Liv-ex powstała w 1999 roku, od samego początku była konstruowana na wzór normalnych parkietów akcyjnych. Zwolennicy alternatywnego inwestowania mogą inwestować na giełdzie na tych samych zasadach co na tradycyjnych rynkach kapitałowych. Giełda posiada dwa indeksy: Liv-ex100 odpowiednik indeksu blue chipów oraz Liv-ex500 - na wzór indeksów szerokiego rynku.