Wiercenie otworu to część projektu Sachalin-1 na szelfie pacyficznym na Morzu Ochockim (przy wyspie Sachalin). Realizują go Exxon Neftegas należący do ExxonMobile jako operator projektu współnie z japońskim Sodeco (po 30 proc. akcji) oraz Rosnieft i hinduski ONGC (po 20 proc.).
Jak podaje agencja Nowosti rekordowy otwór został wywiercony w złożu Ogopty. Wspólnie z sąsiednimi złożami Czajwo i Artutun-Dagi ich zasoby wynoszą 307 mln ton ropy i 485 mln m3 gazu. Dotąd rekord wiercenia znajdował się w Katarze (12261 m), gdzie w 2008 r firma Transocean wykonała go dla Maersk Oil.
Na taką samą głębokość dowiercili się geolodzy na Półwyspie Kolskim. Głębokość odwiertu BP w Zatoce Meksykańskiej, z którego w wyniku awarii platformy wypływała ropa, wynosiła 10,68 km z czego 1,2 km stanowiła woda.
Pierwsze wydobycie w ramach Sachalin-1 ruszyło w 2005 r (50 tys. baryłek/doba i 1,7 mln m3 gazu/doba) ze złoża Czajwo Całość kupują rosyjscy odbiorcy z Dalekiego Wschodu.
W 2006 r ruszył eksport ropy i zakład przerobu na brzegu wyspy. Pozwoliło to zwiększyć wydobycie do 250 ty. baryłek/doba. Sachalin-1 to najdroższy projekt w historii rosyjskiej branży paliwowej. Amerykanie obliczyli, że nakłady wyniosą 95,3 mld dol.. Budżet Rosji zarobił już 3,8 md dol. tytułem wpłat podatków, opłat za wydobycie itp.