Reklama
Rozwiń

British Petroleum pięć grzechów głównych

Władze USA oskarżyły koncern o pięć kluczowych naruszeń przepisów, które doprowadziły do katastrofy w Zatoce Meksykańskiej. Kara za każde naruszenie to 35 tys. dolarów....dziennie

Aktualizacja: 10.12.2011 12:42 Publikacja: 10.12.2011 12:31

British Petroleum pięć grzechów głównych

Foto: AFP

Biuro ds bezpieczeństwa i ochrony środowiska amerykańskiego MSW opublikowało listę pięciu głównych naruszeń BP, które doprowadziły w 2010 r. do zatonięcia platformy Blue Horizont i gigantycznego wycieku ropy.

Pierwszy grzech BP to fakt, że na jednym z kluczowych odcinków prac wydobywczych nie przeprowadzono prób na szczelność urządzeń pod ciśnieniem. Pozostałe cztery dotyczą przypadków, w których BP nie przerwała wierceń, wbrew nakazom zawartym w wydanych przez władze USA dokumentach.

W październiku władze amerykańskie  oskarżyły BP o naruszenie jeszcze siedmiu wymogów. Jak podał The Financial Times, za każdy z punktów koncernowi grozi kara 35 tys. dol. dziennie.

Ze swojej strony BP pozwała podwykonawców, zrzucając na nich całą winę za katastrofę. W wyniku pożaru platformy Deep Horizont zginęło 11 nafciarzy. Do zatoki dostało się 4,9 mln baryłek ropy, skażone zostało amerykańskie wybrzeże, zginęło tysiące ptaków i zwierząt morskich.

BP pozwala przed nowoorleański sąd szwajcarską firmę Transocean Ltd — właściciela feralnej platformy oraz producenta urządzeń wykorzystanych na platformie — Cameron Internationa Corp.. BP pozwała też w w oddzielnych pozwach — Halliburton, która świadczyła dostawy cementu; oraz swoich partnerów mniejszościowych z USA — Anadarko Petroleum i Moex Offshore należące do japońskiego Mitsui & Co.

Brytyjsko-amerykański koncern zarzuca Transocean liczne awarie urządzeń bezpieczeństwa na platformie. W rezultacie w momencie pożaru, żaden system bezpieczeństwa nie zadziałał, co doprowadziło do zatonięcia platformy i wycieku ropy.

Z kolei Cameron ma odpowiadać za to, że jej urządzenie, które miało zabezpieczyć wyciek ropy z odwiertu, nie zadziałało. BP pisze w pozwie, że mechanizm, który w razie awarii, powinien automatycznie zablokować niekontrolowany wypływ ropy, okazał się niesprawny i nieodpowiadający wymaganym standardom.

Transocean nazwał pozew „bezczelnym" i zapowiedział pozwanie BP. Zdaniem Szwajcarów to właśnie paliwowy koncern odpowiada za naruszenie procedur bezpieczeństwa wymaganych kontraktem. Wcześniej do takiego wniosku doszli też amerykańscy śledczy, prowadzący dochodzenie w sprawie katastrofy.

Proces USA kontra BP ruszy w lutym 2012 r w Nowym Orleanie.

Biznes
Linda Yaccarino rezygnuje z funkcji prezesa X po kontrowersjach z chatbotem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Rząd nie wyklucza wyłączenia X w Polsce przez skandaliczne wpisy Groka
Biznes
Norwegia wyrzuciła rosyjskich rybaków ze swoich wód. Stanowili zagrożenie
Biznes
Giełdowe spółki wolne od pozwów synów Zygmunta Solorza
Biznes
Polska bezbronna wobec dronów, negocjacje UE-USA, możliwe spadki cen mieszkań