Zakaz ma wejść w życie 19 kwietnia 2012 roku. Zdecydowała o tym Amerykańska Komisja ds. Handlu Międzynarodowego, która uznała rację Apple'a oskarżającego HTC o naruszanie swoich patentów. Jeśli tajwański producent nie zmodyfikuje oprogramowania w swoich smartfonach wykorzystujących system Android, nie będzie mógł ich sprzedawać w Stanach Zjednoczonych.

HTC zostało uznane za winnego naruszenia jednego z czterech patentów, o których łamanie obwiniał Tajwańczyków Apple. Chodzi o patent o numerze 647, odnoszący się m.in. do wybierania numeru telefonu ze skrzynki kontaktowej poprzez dotknięcie go palcem i rozwijanie tym sposobem listy dodatkowych informacji o tym kontakcie.

„To tylko jeden mały krok pośród wielu etapów tego procesu sądowego" – skomentowali wyrok skazujący przedstawiciele HTC. Następnym krokiem ma być apelacja, która tajwański producent zamierza wkrótce złożyć. Firma zadeklarowała też, że z łatwością zastąpi należące do Apple'a rozwiązania technologiczne własnymi. Tak więc ostatecznie nie powinno dojść do zakazu sprzedaży jej telefonów w USA.

Podobne rozwiązanie zastosował Samsung, który został uznany za winnego łamania patentu Apple'a odnoszącego się do przewijania palcem zdjęć na ekranie smartfona. Po  liftingu oprogramowania smartfony Samsunga ominęły ten problem.

Uznanie przez Amerykańską Komisję ds. Handlu Międzynarodowego racji firmy z logo jabłka może jednak oznaczać kłopoty dla innych producentów wykorzystujących w swych urządzeniach system Android. Platforma ta została stworzona przez Google'a i jest przez niego udostępniana za darmo producentom smartfonów i tabletów. W ciągu niemal czterech lat wyrosła na największy mobilny system operacyjny, stając się największym zagrożeniem dla firmy Apple. Koncern ten, będąc autorem pionierskich rozwiązań programistycznych, oskarża Google'a o kradzież wielu z nich. Celem ataku stali się licencjobiorcy systemu Android, wśród których jednym z największych jest HTC.