Większość na razie zmian nie odczuła, 71 proc. nie widzi zmiany sytuacji zawodowej. 19 proc. zmniejszono wynagrodzenie – 8 proc. pensję, 11 proc. także wymiar pracy.
Czytaj także: Już ponad milion bezrobotnych w Polsce
Nie znaczy to, że pesymizm zniknął. 12 proc. Polaków obawia się utraty pracy, a 14 proc. obniżenia wynagrodzenia. – Uwagę zwraca przekonanie, że najgorsze – jeśli chodzi o ich sytuację zawodową i zarobkową – już się raczej wydarzyło – mówi Łukasz Mazurkiewicz, prezes ARC Rynek i Opinia. – Być może to efekt stanu emocji społecznych wokół epidemii – największy strach minął, następuje oswojenie z nową sytuacją, zewsząd słychać o odmrażaniu gospodarki oraz o pomocy publicznej dla firm, nastawionej na ochronę miejsc pracy – dodaje.
Można się jednak spodziewać kolejnych zmian. Według Willis Towers Watson 21 proc. pracodawców zdecydowało w tym roku nie podnosić wynagrodzeń, a 19 proc. przesunęło taką decyzję na dalszą część roku. Zgodnie z raportem planowania budżetów wynagrodzeń na początku 2020 r. planowany średni wzrost budżetów wynagrodzeń wynosił 3,5 proc. Z badania wynika, że według czerwcowych deklaracji średni poziom się nie zmienił, ale 40 proc. badanych firm istotnie ograniczyło wysokość planowanych podwyżek lub je zamroziło. – Zdecydowana większość firm działa w trybie ochrony wyników finansowych i ograniczania kosztów, a ponad 80 proc. firm wprowadziło zamrożenie nowych rekrutacji – mówi Krzysztof Gugała, dyrektor działu wynagrodzenia i talenty z Willis Towers Watson Polska. – W Polsce przed wybuchem pandemii prawie 60 proc. firm zrealizowało w 2020 r. przeglądy płac i wprowadziło podwyżki – dodaje.