"Przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego oraz Społecznego Związku Zawodowego złożyli podpisy pod porozumieniem z 9 marca 2012 r. dotyczącym uruchomienia 6-proc. dodatku dla pracowników Zakładów Azotowych Puławy w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2012" - poinformował w środę rzecznik prasowy Komitetu Strajkowego Wojciech Pokora. Dodał, że podpisane zostały też postanowienia dotyczące 4-proc. podwyżki regulacyjnej oraz 5-proc. premii po ustanowieniu regulaminu premiowania.
Pisma zostały podpisane w obecności dziennikarzy, bez udziału przedstawicieli zarządu firmy. Jak powiedział PAP rzecznik prasowy ZA Puławy Grzegorz Kulik, o podpisaniu pism władze firmy dowiedziały się od mediów. "Rozumiemy, że jest wola po stronie organizacji będących w sporze zbiorowym do podpisania ostatecznego porozumienia" - powiedział.
Kulik podkreślił, że aby nowe regulacje płacowe weszły w życie, muszą być przez obie strony podpisane jeszcze inne dokumenty - protokół dodatkowy oraz porozumienie o zakończeniu sporu zbiorowego.
Związkowcy jednak poinformowali, że sporu nie kończą. Jak podał Pokora, jest on kontynuowany w zakresie kwestii "nękania i zastraszania pracowników, szczególnie poprzez ciągle zmiany struktury organizacyjnej" oraz w sprawie "podjęcia działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pracy instalacji i warunków pracy".
Kulik zaprzeczył, jakoby na terenie zakładu dochodziło do zastraszania pracowników. Zaznaczył, że proponowany dokument porozumienia o zakończeniu sporu zbiorowego zawiera postanowienie o utworzeniu zespołu, który ustaliłby kodeks etyczny firmy regulujący m.in. wzajemne relacje pracowników i pracodawcy. W skład tego zespołu wchodziliby m.in. przedstawiciele organizacji związkowych. Ponadto ten sam dokument przewiduje organizowanie cyklicznych spotkań przedstawicieli zarządu i załogi z udziałem inspekcji pracy, na których zgłaszane byłyby uwagi dotyczące bezpieczeństwa pracy w firmie.