Powrót do wypłaty dywidend będzie oczywiście zależny od sytuacji gospodarczej i kondycji pożyczkodawców. Bank Anglii ma dokonać przeglądu planu wypłat w końcówce IV kwartału.
W marcu wiele brytyjskich banków ogłosiło, że zawiesza wypłatę dywidend, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczy na wspieranie gospodarki. Po tym, jak pojawiły się oznaki ożywienia gospodarczego, zaczęły się też pojawiać opinie, że należy powrócić do wypłacania dywidend. – Restrykcje powinny zostać zniesione, tak by branża znów stała się atrakcyjna do inwestowania – stwierdził Howard Davies, prezes banku NatWest.
Tymczasem Europejski Bank Centralny nakazał bankom ze strefy euro, by do stycznia 2021 r. nie wypłacały dywidend oraz nie przeprowadzały skupu akcji własnych. To przedłużenie okresu obowiązywania wytycznych z marca, które mówiły o rezygnacji z dywidend i buybacków do października. EBC przeprowadził analizę mówiącą, że w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu średni współczynnik wypłacalności Core Tier 1 dla banków strefy euro spadnie do końca 2022 r. o 1,9 pkt proc., do 12,6 proc. W najgorszym scenariuszu zmniejszy się on do 8,8 proc.