Famur poinformował też o tym, iż ma opcję zakupu blisko 10 proc. akcji Kopeksu. 3 stycznia 2014 Famur podpisał ze spółką TDJ, będącą pośrednio większościowym akcjonariuszem Famuru, umowę umożliwiającą zakup 9,99 proc. akcji spółki Kopex od podmiotów zależnych od TDJ. Cena nabycia jednej akcji Kopeksu wyniesie 10,75 zł. Prawo zakupu przysługiwać będzie spółce Famur w okresie do 30 czerwca 2014 r.
Połączenie miałoby nastąpić poprzez przeniesienie majątku spółki Kopex na spółkę Famur w zamian za akcje spółki Famur. Proponowany przez Famur parytet zakłada, że za jedną akcję Kopex wydawane byłyby dwie akcje spółki Famur.
- To jeden z najważniejszych momentów w historii spółek Famur i Kopex. Przed nami decyzje, które mogą przynieść wiele korzyści dla rozwoju obu firm i całego Śląska. Połączone spółki stanowiłyby jedną z większych grup przemysłowych w Polsce i stałyby się istotnym graczem na rynkach zagranicznych, a jak wiadomo „duży może więcej". Lista korzyści do osiągnięcia dzięki połączeniu jest naprawdę długa. Klienci połączonych podmiotów zyskaliby dostawcę jeszcze silniej skoncentrowanego na dostarczaniu kompleksowych produktów i usług najwyższej jakości. Pracownicy miejsce pracy w dużej globalnej firmie oferującej większe możliwości rozwoju i ciekawe wyzwania. Liczymy, że połączone spółki mogłyby również być atrakcyjniejszym pracodawcą dla młodych ludzi. Jestem przekonany, że połączenie sił Famuru i Kopeksu umocniłoby naszą pozycję względem zagranicznych producentów oraz dałoby nam olbrzymie korzyści i mocne argumenty w rywalizacji z tymi firmami o kontrakty na rynkach zagranicznych - powiedział cytowany w komunikacie prezes Famuru Waldemar Łaski.
Krzysztof Jędrzejewski, który kontroluje ponad 59 proc. akcji Kopeksu, jest jednak przeciwny połączeniu spółki z Famurem. "Nie zamierzam sprzedawać, ani wymieniać akcji. Być może jakieś efekty synergii są, ale ja ze swojej strony nie widzę tego połączenia" - powiedział PAP Jędrzejewski.
Celem strategicznym przy zakładanym połączeniu jest utworzenie sprawnego i efektywnie zarządzanego podmiotu mogącego skutecznie konkurować z międzynarodowymi dostawcami maszyn i usług dla przemysłu wydobywczego na rynkach globalnych.