Drugi pod względem wielkości polski producent maszyn i urządzeń dla górnictwa zdobył trzeci w tym roku  (po Indonezji i Turcji) kontrakt zagraniczny. Tym razem sprzęt Famuru w ciągu 20 tygodni trafi do Kazachstanu. Wartość umowy na dostawę kompleksu ścianowego wyniosła 83,8 mln zł.

– To dla nas bardzo interesujący rynek – zaznacza Rafał Milinkiewicz, zastępca prezesa Famuru ds. sprzedaży eksportowej.

Jak dodaje, nie jest to pierwszy kontrakt spółki w Kazachstanie. W 2012 r. Famur zawarł bowiem wartą 91,1 mln zł umowę na dostawę kompleksu ścianowego. Odbiorcą, podobnie jak tym razem, był JSC ArcelorMittal Temirtau.

– Liczymy, że górnictwo w tym kraju nadal będzie się rozwijać i tym samym zapotrzebowanie na sprzęt górniczy będzie ciągle rosnąć – podkreśla Milinkiewicz. – Jesteśmy przekonani, że to właśnie Kazachstan pozwoli nam na zbilansowanie działalności grupy na rynkach Wspólnoty Niepodległych Państw – tłumaczy.

– To drugi po Turcji istotny kontrakt w segmencie ścianowym podpisany w tym roku – zwraca uwagę Tomasz Kania, analityk DM BPS. – Na trudnym rynku kompleksów ścianowych należy to uznać za spory sukces spółki – przekonuje.

Jego optymizmu nie podzielają jednak inwestorzy. Wczoraj walory Famuru taniały, a od początku roku ich kurs spadł o 14,7 proc. W tym samym czasie papiery konkurencyjnego Kopeksu zyskały 11,4 proc.

Zdaniem analityków Famur zarobi na czysto w tym roku zaledwie 117,3 mln zł, podczas gdy w ubiegłym było to jeszcze 207,63 mln zł, a dwa lata temu – 271,81 mln zł.

– Kontrakty w Turcji (rekordowe 273 mln zł) i Kazachstanie zostaną najpewniej rozliczone dopiero w 2015 r., więc nie wpłyną na wyniki tego roku, ale już mogą poprawić te w roku kolejnym – zaznacza Kania. – Nie wydaje się też, aby spółka mogła podpisać w 2014 r. kolejne znaczące kontrakty. Dużo większe szanse na zagraniczny sukces ma dziś konkurencyjny Kopex – podkreśla ekspert DM BPS.

W 2013 r. wartość eksportu Famuru wyniosła ponad 200 mln zł i stanowiła 18 proc. przychodów grupy.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ