Aktualizacja: 21.01.2015 11:06 Publikacja: 21.01.2015 11:06
Jest nowe wyjaśnienie wycofania się Gazpromu z budowy gazociągu South Stream. Winna jest Komisja Europejska, która dyskryminuje Rosję.
Foto: Bloomberg
- Sytuacja z South Stream jest jasna: projekt jest zamknięty, niestety przede wszystkim dlatego, że był przedmiotem dyskryminacji ze strony Komisji Europejskiej - ocenił szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, podała agencja Prime.
Jest to już co najmniej trzecie wyjaśnienie przerwania tego kosztownego i strategicznego dla Rosji projektu. Gazprom mówił o rosnących kosztach i niemożności uzyskania od Unii zwolnienia projektu z regulacji Trzeciego pakietu Energetycznego. Premier Dmitrij Miedwiediew zapewniał, że decyzja nie jest polityczna, „a już na pewno nie emocjonalna. Jest to decyzja prawna" - uzasadniał wczoraj podczas potkania z ministrem energetyki oraz prezesem Gazpromu.
Portugalia planowała zastąpić posiadane amerykańskie myśliwce F-16 nowszymi F-35, ale po ostatnich wypowiedziach i działaniach Donalda Trumpa rozważy zakupy od europejskich producentów.
W czwartek napisaliśmy, że belgijska prokuratura wszczęła śledztwo sprawdzające, czy reprezentanci chińskiego koncernu Huawei nie złamali prawa, lobbując w Parlamencie Europejskim. Są nowe fakty w tej sprawie.
Kilku rosyjskich bogaczy zostało wykreślonych z listy sankcyjnej Unii Europejskiej. Wciąż jest na niej jednak prawie 2400 osób i firm z Rosji. W tym oligarcha Michaił Fridman, którego usunięcie z listy stanowiło główny element kolejnego szantażu Węgier wobec UE.
Grupa Niewiadów ogłosiła, że podpisała umowę na zakup dwóch linii do elaboracji, czyli upraszczając - napełniania pocisków materiałami wybuchowymi. Działalność ma ruszyć na koniec 2026 r. Wartość inwestycji to prawie 60 mln zł.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Poczta Polska przewiduje, że za jakiś czas w naszych skrzynkach na listy nie znajdziemy już papierowego awizo. Zastąpić ma go wdrażany na coraz szerszą skalę system e-Doręczeń. Poczta zachęca do korzystania z niego i chwali jego liczne zalety.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg informuje, że USA rozmawiają z Rosją o możliwościach współpracy z Gazpromem przy projektach energetycznych w Europie i Azji.
Prezydentowi USA zabrakło doradców znających psychologię rosyjskiego dyktatora. Obrał niewłaściwy język komunikacji z Kremlem. Jedyna szansa na zakończenie trwającej od ponad trzech lat wojny Rosji z Ukrainą może zostać zaprzepaszczona.
Prezydent USA Donald Trump poinformował o rozmowach amerykańskiej delegacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. „Istnieje bardzo duża szansa, że ta straszna, krwawa wojna może wreszcie dobiec końca” - zadeklarował.
Bez względu na politykę rządów społeczeństwa arabskie w większości sympatyzują z Rosją. Na drugim miejscu są Chiny.
Międzynarodowy Kijowski Instytut Socjologii opublikował wyniki nowego badania dotyczącego gotowości Ukraińców do zrzeczenia się części terytorium, jeśli miałoby to doprowadzić do zawarcia porozumienia pokojowego.
Polacy, nie popadajmy w histerię. Nie poddajemy się Ruskim. Jeszcze na to za wcześnie.
IRU chwali się postępami systemu TIR w Chinach. Organizacja przekonuje, że dzięki zwiększonej współpracy między partnerami publicznymi i prywatnymi liczba chińskich operatorów TIR i pojazdów gwałtownie wzrosła.
Sąd w Helsinkach skazał Wojsława Tordena (znanego też jako Jan Pietrowski) na dożywocie za zbrodnie wojenne, jakich dopuścił się na Ukrainie po wybuchu w Donbasie antyukraińskiej rebelii w 2014 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas