Duży kontrakt Airbus Helicopters w Korei

Airbus Helicopters wygrał w Korei przetarg na 314 śmigłowców cywilnych i wojskowych o wartości 3 mld dolarów.

Publikacja: 18.03.2015 15:06

Prezes AH, Guillaume Faury i szef Koeran Aerospace Industries, Ha Sung-yong podpisali w Seulu kontrakt na wspólne opracowanie i produkcję 314 lekkich śmigłowców cywilnych (LCH) i ataku (LAH). Francuzi wygrali w przetargu rządu koreańskiego z AgustaWestland i Bellem.

Kontrakt o wartości 3 mld dolarów przewiduje partnerstwo przemysłowe w produkcji w Korei 214 maszyn dla wojsk lądowych i około 30 cywilnych do transportu sanitarnego, operacji ratowniczych na morzu i do cywilnych misji bezpieczeństwa. Połowa tej sumy przypadnie na firmę z Europy.

Obie wersje zostaną opracowane na podstawie najnowszej wersji śmigłowca Dauphin - H155. Airbus Helicopters przekaże koreańskiemu partnerowi wiedzę techniczną – co już miało miejsce w programie Surion. Będzie też dostarczać z Marignane część elementów do przyszłych silników, które będą montowane w zakładach KAI w Sacheon. Wersja LCH ma wejść do eksploatacji w 2020 r., wprowadzenie do służby LAH jest planowane na 2022 r.

Obaj partnerzy zaczęli odrębnie rozmowy o zawiązaniu spółki j.v., która ma eksportować te maszyny. Francuzi oceniają ten rynek na 600 sztuk o wartości 5 mld dolarów wraz z serwisowaniem przez 20 lat.

Kontrakt jest dużym sukcesem firmy z Francji - podkreśla "Le Figaro" - bo Korea jest mocno związana ze Stanami w kwestii bezpieczeństwa. Oprócz 50 tys. żołnierzy amerykańskich stacjonujących ze sprzętem na jej terytorium Seul dysponuje flotą 700 śmigłowców wojskowych i 60 myśliwcami F-15.

Reklama
Reklama

Tym razem Koreańczycy postanowili związać się z Europą. Do obecnego kontraktu doszło w 10 lat po pierwszym między tymi samymi firmami na opracowanie i produkcję 240 śmigłowców do transportu wojsk na bazie Super Pumy. Koreański Surion wszedł do eksploatacji w 2013 r.

Biznes
Przedsiębiorcy boją się wyższych ceł Trumpa
Biznes
Polak wrócił na Ziemię. Czy wykorzystamy kosmiczną szansę?
Biznes
Ultimatum Trumpa dla Putina, mniej ofert pracy, Bruksela szykuje cła odwetowe
Biznes
Nowy szef Konfederacji Lewiatan: Wyobrażam sobie fuzje organizacji biznesowych
Biznes
Trump straszy UE, Ryanair wraca do Modlina, KE planuje nowe podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama