Jak ustaliliśmy Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła, złożone przez Polską Grupę Pocztową odwołanie w sprawie przetargu na świadczenie usług pocztowych i usług uzupełniających na rzecz tych instytucji. W efekcie kontrakt o wartości 13 mln zł przypadł Poczcie Polskiej (PP).
Głównym zarzutem stawianym przez prywatnego operatora było zastosowanie przez PP zwolnienia z VAT dla oferowanych w przetargu usług powszechnych. Odwołujący wnioskował o odrzucenie oferty Poczty. Z ustnego uzasadnienia wyroku wynika, iż usługi pocztowe zamawiane w przetargu nieograniczonym, które będą świadczone przez operatora wyznaczonego, nie tracą waloru usług powszechnych i w konsekwencji podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT, zwalnia się z podatku powszechne usługi pocztowe świadczone przez operatora obowiązanego do świadczenia takich usług oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną. PP do końca tego roku pełni obowiązki operatora wyznaczonego. Zgodnie z prawem jest więc jedynym podmiotem na rynku pocztowym, który może skorzystać z takiego zwolnienia.
Jednym z kryteriów oceny oferty była liczba osób zatrudnionych do realizacji przedmiotowego zamówienia na podstawie umowy o pracę. PP zadeklarowała, iż zatrudnia na umowy o pracę ponad 76 tys. pracowników. PGP – jedynie osiem osób na etacie.