Wydarzenie, które na Targach Kielce trwa do 23 maja, zgromadziło blisko 600 firm z 30 krajów Europy, Azji, Bliskiego Wschodu i Ameryki Północnej. W siedmiu halach setki maszyn i linii produkcyjnych będą pracować na żywo. Poznawanie możliwości maszyn w działaniu wpływa na podejmowanie decyzji inwestycyjnych, co nadaje targom rolę skutecznego narzędzia szybkiego reagowania na zmiany rynkowe.

- Wystawcy reprezentują wszystkie kluczowe ogniwa łańcucha wartości. Obecni są producenci maszyn i urządzeń, dostawcy surowców, firmy oferujące usługi dla przemysłu tworzywowego. Ponad połowa wystawców to firmy o kapitale międzynarodowym z Europy, Azji, Bliskiego Wschodu i Ameryki Północnej. Udział w czterodniowych targach skraca więc cykl decyzyjny i sprzedażowy, przynosi tysiące kontaktów biznesowych, oszczędność czasu i kosztów względem klasycznego prospectingu – wyjaśnia Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol. – W obliczu zmian w branży tworzyw sztucznych priorytetem jest sprawny przepływ technologii, rozwiązań, know-how między krajami. Targi nie tylko odpowiadają, ale i kształtują kierunki rozwoju branży.

- Gospodarka zrównoważona i obieg zamknięty to obecnie najważniejsze tematy dla całego przemysłu w Polsce i UE. Szczególnie branża tworzyw sztucznych jest pod presją w tym zakresie zarówno społeczną jak i legislacyjną. – mówi Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. - Wydajniejsze maszyny i urządzenia oraz zwiększenie automatyzacji to kierunek, w którym chcą podążać polscy przetwórcy. Takie działanie sprawia nie tylko, że zyskują przewagę konkurencyjną, ale także będą w stanie spełnić wymagania w kontekście zmniejszenia obciążenia środowiska – zaznacza.

Kwestie związane z konkurencyjnością i cyrkularnością europejskiej branży tworzyw sztucznych znajdują bezpośrednie odzwierciedlenie na stoiskach wystawców targów Plastpol. Z roku na rok rośnie prezentacja rozwiązań z zakresu automatyzacji i cyfryzacji produkcji — nowoczesnych maszyn wyposażonych w inteligentne systemy zarządzania, które zwiększają wydajność, precyzję i kontrolę jakości procesów. Wśród rozwiązań wspierających zieloną transformację wyróżniają się maszyny do recyklingu, regranulaty, biotworzywa, surowce odnawialne i dodatki ekologiczne. Ważnym nurtem są również technologie poprawiające efektywność energetyczną i redukujące koszty, jak urządzenia zasilane energią z OZE, systemy odzysku energii czy maszyny o obniżonym zapotrzebowaniu na prąd.

– Mamy tu pełne spektrum nowoczesnych technologii i materiałów, które odpowiadają na potrzeby i kierunki rozwoju w produkcji tworzyw sztucznych pokaże kilkaset – zaznacza Kamil Perz.