Eksperci krytycznie o wydatkach Europy na zbrojenia. Im bliżej Rosji, tym lepiej

Ekonomiści przewidują niedofinansowanie obronności w krajach europejskich do 2030 r. – wynika z badania niemieckiego instytutu badawczego Ifo. Im bliżej Rosji, tym większa chęć do inwestycji w obronność.

Publikacja: 08.05.2025 15:37

Eksperci krytycznie o wydatkach Europy na zbrojenia. Im bliżej Rosji, tym lepiej

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Kraje europejskie zdają się nie wyciągać wniosków z aktualnej rzeczywistości albo oceniać je z optymizmem, ponieważ wydatki na obronność nie wzrosną wystarczająco.

Czytaj więcej

Polska na celowniku Rosji

Mimo rosnących geopolitycznych zagrożeń, ekonomiści w Europie przewidują niedofinansowanie wydatków na obronność do 2030 r., wykazało badanie instytutu Ifo, który przeprowadził sondaż wśród blisko 1500 ekonomistów w ramach swojego projektu Badania ekspertów gospodarczych (EES).

Brakuje woli politycznej do zwiększania wydatków na obronność

Powód – nieprzekonani do tego celu politycy. – W wielu krajach wydaje się brakować woli politycznej do dostosowania budżetów obronnych w celu uwzględnienia większego ryzyka – mówi Niklas Potrafke, dyrektor Centrum Finansów Publicznych i Ekonomii Politycznej Ifo.

Czytaj więcej

USA daleko do 5 proc. PKB na obronność

Widać jednak, że gotowość do windowania wydatków z budżetu na obronność rośnie wraz z geograficzną bliskością Rosji – kraje bałtyckie i Polska nie mają problemu z podnoszeniem wydatków. Na Litwie celem jest 5,5 proc. PKB, w Estonii i Polsce – 5,6 proc. I te wysokości oddają, zdaniem analityków Ifo, faktyczne życie w poczuciu zagrożenia w naszych krajach, podczas gdy np. w Niemczech jest już jak widać spokojniej, tutaj zalecany przez ekspertów poziom wydatków na obronę w wysokości 3,5 procent PKB znacznie przekracza obecnie planowane. „Rzeczpospolita” przypomina, że w tym roku Niemcy na wydatki na obronę przeznaczą, zgodnie z zapowiedziami, 2,1 proc., a nowy kanclerz Merz jeszcze w lutym, czyli przed swoim powołaniem zapowiadał, że wydatki na obronę powinny wynieść „ponad 2 proc. PKB”.

Niewystarczające wydatki na zbrojenia do 2030 roku

Eksperci oczekują większość krajów mimo wszystko nie zwiększy swoich wydatków wystarczająco do 2030 r. Respondenci w Niemczech i Francji oczekują wzrostu odpowiednio do 2,7 oraz 2,8 proc., natomiast Austria i Szwajcaria – kraje nie będące członkami NATO – utrzymają swoje wydatki na obronność poniżej rekomendowanego przez NATO poziomu 2 proc. PKB.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 1489 ekspertów gospodarczych ze 131 krajów, od 11 do 25 marca 2025 r.

Biznes
Gdzie wypoczywa dwór Władimira Putina i objęci sankcjami oligarchowie?
Biznes
Konflikt Indii z Pakistanem. Rozmowy Chin i USA. Obniżka stóp procentowych
Biznes
Impact’25 i Obama. Co wydarzy się w Poznaniu?
Biznes
Paraliż lotnisk i internetu w Rosji. 60 tysięcy pasażerów utknęło
Biznes
Na stole 17. pakiet sankcji wobec Rosji. Cios we flotę cieni i sojuszników Kremla
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku