Remondis i InPost wchodzą do systemu kaucyjnego

Remondis jest w trakcje ubiegania się o zezwolenie na utworzenie operatora. Z kolei InPost nadzoruje działalność PolKi, czyli operatora, który uzyskał zezwolenie resortu klimatu i środowiska. Wśród operatorów przeważają spółki odpadowe.

Publikacja: 27.06.2024 04:30

Coraz więcej firm chce wejśc do systemu kaucyjnego

Coraz więcej firm chce wejśc do systemu kaucyjnego

Foto: AdobeStock

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, wniosek o utworzenie operatora do resortu klimatu i środowiska złożyła spółka Remondis, czyli przedsiębiorstwo znane z usług oczyszczania miasta, zbiórek oraz przetwarzania odpadów. Rzecznik Remondisa potwierdza: – Jesteśmy w trakcie procedury – pisze „Rzeczpospolitej” Piotr Tarczyński.

Remondis chce być operatorem systemu kaucyjnego

Konkurencja, w tym inni operatorzy, spodziewała się, że wśród operatorów systemu kaucyjnego znajdzie się też Interzero, jednak firma zdążyła już zmienić plany biznesowe.

Czytaj więcej

Zmiany w kaucjach pod dyktando odpadów. Posłanka PO forsuje zmiany

– Obecnie jako Grupa Interzero koncentrujemy się na rozwijaniu oferty dla systemu kaucyjnego w postaci infrastruktury zapewniającej automatyzację zbiórki, zapewnienia logistyki opakowań i odpadów opakowaniowych oraz wsparcia cyfrowego, które upraszcza koordynację procesów – mówi Przemysław Kuna, dyrektor zarządzający w Grupie Interzero. Grupa pomaga m.in. w zakresie instalacji recyklomatów Sielaff, to będzie główny obszar jej działań w systemie kaucyjnym.

Od dawna na rynku słychać było głosy, że swój potencjał w branży logistyki chce wykorzystać w systemie kaucyjnym InPost. Jak się okazuje, w radzie nadzorczej PolKi jest Sebastian Anioł, były członek zarządu InPostu, a dziś odpowiedzialny za dział innowacji logistycznej. Firma jednak po raz kolejny odmówiła komentarza na temat kształtu swojego zaangażowania w PolKę.

6 spółek

tyle operatorów szykuje się do wejścia do systemu kaucyjnego w Polsce od 2025 r.

Czy sześciu operatorów pomieści się na rynku?

Na rynku operatorów robi się tłoczno. Są dwie spółki z uzyskaną już w resorcie klimatu licencją na działanie jako operator – Zwrotka i PolKa. Na zezwolenia czekają OK Operator Kaucyjny i spółka założona przez Remondis. Zgodę UOKiK po miesiącach oczekiwań odebrali już najwięksi udziałowcy rynku, którzy lada moment także złożą wniosek o licencję operatora do resortu klimatu: spółka trzech największych browarów oraz dwunastu największych producentów napojów bezalkoholowych. To sporo, bo na świecie zazwyczaj na rynku jest jeden lub dwóch operatorów.

Czytaj więcej

UOKiK dał zgodę browarom i producentom napojów na tworzenie operatora kaucyjnego

– Przyszłość pokaże, jakie konsekwencje dla systemu, konsumentów, producentów napojów i przede wszystkim środowiska naturalnego przyniesie model polski, szczególnie w porównaniu z innymi krajami, o których wiemy z doświadczenia, że wykazują się wysoką efektywnością zbierania, kosztów funkcjonowania oraz prostotą dla konsumentów – mówi Iwona Jacaszek-Pruś, dyrektorka ds. korporacyjnych w Kompanii Piwowarskiej, zaangażowana w tworzenie operatora obsługującego browary.

Problem w tym, że przynajmniej oficjalnie eksperci z branży napojowej twierdzą, że nie wiedzą, jak firmy wywodzące się z branży odpadów, które dla spełnienia wymagań ustawy wykazały się jedynie śladową sprzedażą napojów, będą zarabiać i szukać klientów. – Każdy podmiot, który spełnia warunki formalne, może wystąpić z wnioskiem o zezwolenie dla operatora i prowadzić system kaucyjny. Powstaje jednak pytanie, czy będzie miał klientów, czy też będzie realizował obowiązek zbiórki wyłącznie własnych opakowań. W przypadku kilku z przyszłych operatorów wprowadzanie napojów jest marginesem ich działalności, więc konieczność zawarcia umowy z każdym dużym sklepem w przypadku bardzo małej ilości wprowadzanych opakowań może się po prostu biznesowo nie opłacać – mówi Krzysztof Baczyński, prezes zarządu EkoPak. Wskazuje, że za brak podpisania umowy ze sklepem spełniającym wymogi ustawy, czyli sprzedającym napoje i o powierzchni handlowej powyżej 200 mkw., operatorzy mogą zapłacić spore kary.

7730,9 mln litrów

tyle w tym roku zostanie sprzedanych napojów bezalkoholowych, rynek jest wart 29,2 mld zł

wg prognoz Euromonitora

Branża odpadowa jest zainteresowana systemem kaucyjnym

O zainteresowaniu branży odpadowej systemem kaucyjnym pisaliśmy już w tym tygodniu w „Rzeczpospolitej”, opisując tajne spotkanie parlamentarnego zespołu samorządowego 11 czerwca, na którym posłanka PO Anna Sobolak usiłowała przekonać posłów do poparcia jej pomysłów zmian w systemie kaucyjnym, w tym przesunięcia wejścia w życie tego systemu do 2029 r.

Czytaj więcej

Nowelizacja systemu kaucji zmierza do Sejmu

Pytania o losy recyklatu wywołała także informacja, że oficjalnie wszedł do gry i złożył wniosek o licencję w ministerstwie OK Operator Kaucyjny z niemieckiej Grupy Kapitałowej Schwarz. Akcjonariuszami spółki są sieci Kaufland Polska oraz Lidl Polska. Dodatkowo w zarządzie jest członek zarządu PreZero, spółki odpadowej z Grupy Schwarz.  Po naszym artykule „Nowelizacja systemu kaucji zmierza do Sejmu” operator przesłał oświadczenie, w którym – jak się wyraził – „obala mity” o tym, że mógłby wywozić zebrane butelki do niemieckich zakładów przetwarzających odpady. – Posiadając wsparcie w postaci spółki PreZero z wieloletnim doświadczeniem na rynku gospodarki odpadami, za którą stoi rozwinięta logistyka i kompetencje w skutecznym zarządzaniu surowcami, jesteśmy w stanie zagwarantować zagospodarowanie recyklatu w Polsce, przekazując go do zakładów recyclingu w Polsce. Szczególnie ważny jest dla nas dostęp do recyklatu dla polskich producentów, dostawców do naszych sklepów, takich jak np. Sokpol, oraz mniejszych, lokalnych wytwórców napojów, z którymi współpracujemy od wielu lat – pisze operator. 

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, wniosek o utworzenie operatora do resortu klimatu i środowiska złożyła spółka Remondis, czyli przedsiębiorstwo znane z usług oczyszczania miasta, zbiórek oraz przetwarzania odpadów. Rzecznik Remondisa potwierdza: – Jesteśmy w trakcie procedury – pisze „Rzeczpospolitej” Piotr Tarczyński.

Remondis chce być operatorem systemu kaucyjnego

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Olimpiada zamieniła Paryż w twierdzę. Płaczą handel i gastronomia
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Biznes
To będzie pierwszy taki strajk od 40 lat. Pracownicy Disneylandu mają dość
Biznes
Rekord na aukcji w Nowym Jorku. Dinozaur Apex wart dziesiątki milionów dolarów
Biznes
Operator Lidla i Kauflandu dostał zezwolenie. Polską kaucję utworzy sześć spółek
Biznes
CrowdStrike przeprasza za awarię, która uszkodziła systemy Windows. „Współpracujemy z klientami”