Aktualizacja: 24.06.2024 15:30 Publikacja: 24.06.2024 04:30
Opakowania zebrane w systemie mają być źródłem recyklatu dla nowych opakowań
Foto: AdobeStock
Anna Sobolak z PO życie zawodowe spędziła doradzając branży odpadowej, dziś firmę, gdzie była prezesem, prowadzi jej mąż. W ostatnich wyborach dostała się do Sejmu i tam przeniosła troskę o kondycję branży. W lutym weszła nawet do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z… kontrolą poselską, by sprawdzić, jaki wpływ na ustawę mieli jej potencjalni beneficjenci oraz lobbyści.
Już po zakończonych w maju konsultacjach publicznych, w których nie była specjalnie widoczna, 11 czerwca zorganizowała w Sejmie tajne spotkanie parlamentarnego zespołu samorządowego, gdzie naciskała na nowelizację ustawy kaucyjnej. Transmisji ani transkrypcji nie zapewniono, mimo to „Rz” dotarła do prezentacji pani poseł.
Ministerstwo obrony za 1,2 mld zł kupi bezzałogowce rozpoznawcze MQ-9B Sky Guardian. – Utworzenie wojsk dronowych staje się faktem – zapowiedział Władysław Kosiniak Kamysz. Także w czwartek Grupa WB poinformowała o tym, że sprzedaje bezzałogowce Malezji.
Czy stary, nieużywany już telefon da się jeszcze jakoś wykorzystać? I czy może on przyczynić się do pomocy najbardziej potrzebującym osobom? Okazuje się, że tak! Już drugi rok T-Mobile i Szlachetna Paczka prowadzą akcję “Stare telefony działają cuda”. W sklepach operatora można oddać do oddać do recyklingu stary – także zepsuty - sprzęt, który często zalega w naszych szafach. AIm więcej telefonów przyniesiemy do recyklingu, tym większą pomoc finansową operator przekaże Szlachetnej Paczce. Gra jest warta świeczki, bo operator może przekazać na szczytny cel nawet 1 000 000 złotych!
Jest czwartek, 12 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek analizuje kluczowe tematy gospodarcze.
W najbliższych miesiącach ma być wprowadzona zmiana w prawie, która umożliwi MON kupno uzbrojenia polskich producentów dla innych rządów. Mechanizm ma działać podobnie jak amerykański FMS.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Oskarżenia i krzyki z mównicy towarzyszyły głosowaniu posłów nad poprawkami Senatu do ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Sejm ostatecznie odrzucił poprawki Senatu - więc kaucje wejdą jednak w październiku.
Kolejną zmianę terminu wejścia w życie zalicza właśnie system kaucyjny. Kaucje za butelki zobaczymy jednak nie w październiku 2025 r., ale w styczniu 2026 r. Samorządy nadal walczą o przejęcie kaucji, których nikt nie odbierze.
Do Sejmu trafi projekt ustawy opóźniający wprowadzenie systemu kaucyjnego. To odpowiedź resortu klimatu i środowiska na apele przedstawicieli handlu.
System kaucyjny najprawdopodobniej zaliczy co najmniej półroczny poślizg. Sama minister klimatu Paulina Hennig-Kloska właśnie złożyła autopoprawkę do ustawy, by system ruszył od 1 lipca 2025 r.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przyznała, że rząd rozważa przesunięcie terminu wprowadzenia systemu kaucyjnego o pół roku.
Jest poniedziałek, 14 października. W dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Wprowadzenie systemu kaucyjnego od 2025 r. wisi na włosku. Samorządy uzależniają poparcie dla kandydata KO w wyborach prezydenckich od uchylenia ustawy o tym systemie – w całości. Ale tak naprawdę triumfują firmy odpadowe, bo ocaliły swoje zyski.
Dyskusje o warunkach i efektach wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce toczą się od kilku lat. Zarówno cała branża – producentów, handlu, recyklerów, jak i polska władza od samego początku były przychylne tej inicjatywie. Mimo to na ustawę przyszło nam czekać do zeszłego roku, a obecnie oczekujemy na zatwierdzenie opublikowanej w lipcu nowelizacji. Odpowiedzialność za to, by na jesieni pochylić się nad ustawą, której wyczekujemy od co najmniej dwóch lat, leży w rękach posłów i senatorów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas