W 2014 r. izba handlowa sądu w Djakarcie przyznała prawo do używania nazwy „Ikea" indonezyjskiej firmie PT Ratania Khatulistiva, która zamierza sprzedawać własne meble po nazwą Intan Khatulistiva Esa Abadi (IKEA).
Spółka Inter IKEA System BV, franczyzowa część szwedzkiego giganta zarejestrowała dwukrotnie, w 2006 i 20910 r., znak firmowy „IKEA" w indonezyjskiej generalnej dyrekcji ds. własności intelektualnej. Jednak Ratanii z centralą w stolicy wschodniej Jawy, Surabaya, udało się przekonać sąd w Djakarcie, że szwedzka sieć nie używała swej marki w celach handlowych przez trzy kolejne lata. Sąd orzekł więc na jej korzyść, a Sąd Najwyższy, do którego odwołała się Inter IKEA odrzucił apelację w ubiegłym roku — wynika z dokumentacji sądowej udostępnionej kilka dni temu.
IKEA otworzyła pierwszy w Indonezji sklep w 2014 r. na przedmieściach Djakarty. Miejscowy detalista PT Hero Supermarket jest właścicielem franczyzy na prowadzenie działalności szwedzkiej sieci w Indonezji. Teraz Szwedzi mają do wyboru złożenie apelacji w tym samym sądzie, zmienić nazwę albo płacić tantiemy Ratanii.
Decyzja sądu powinna uczulić firmy zagraniczne na inwestowanie w największym gospodarczo kraju Azji Płd.-Wsch, który od czasu globalnego kryzysu finansowego znacznie zwolnił tempo wzrostu. — Wyraźnym przesłaniem jest, że każda firma zamierzająca wejść do Indonezji musi bardzo uważać z zarejestrowaniem swych wszystkich znaków firmowych, aby nie dać się okraść. Jest też faktem, że należy bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie przepisy prawne tego kraju — powiedział szef działu analizowania ryzyka w firmie doradczej Concord Consulting z Djakarty, Keith Loveard.