Nowa szefowa IG Metall weźmie się za Teslę

W poniedziałek, 23 października szefostwo w IG Metall, najpotężniejszy niemiecki związek zawodowy obejmie Christiane Benner. Swoją kadencję rozpoczęła od ostrzeżeń od adresem Elona Muska.

Publikacja: 22.10.2023 12:55

Elon Musk, główny akcjonariusz Tesli

Elon Musk, główny akcjonariusz Tesli

Foto: Bloomberg

Tesla zatrudnia w Niemczech 12 tysięcy osób. 55-letnia Chrstiane Benner jest pierwszą kobietą, która stanęła na czele IG Metall. Jeszcze zanim rozpoczęła swoją kadencję zwróciła się do właściciela Tesli: — Musisz być ostrożny. Zasady gry są tutaj inne. 

Tesla Inc, mimo wielu nacisków, jak dotąd odmawia podpisania typowych porozumień płacowych, które są standardowe w Niemczech. To oznacza otwarty konflikt z Christiane Benner, którego Musk nie ma szans wygrać. 

Kłopoty branży

Do IG Metall należy w tej chwili m.in 800 tys. pracowników branży motoryzacyjnej, która teraz akurat przeżywa problemy. 

Słabszy popyt ze strony Chin, wyższe stopy procentowe i utrzymujące się skutki ubiegłorocznego kryzysu energetycznego już spowodowały zamknięcie niektórych fabryk, a inne przeniesienie produkcji za granicę. Prognozuje się, że w tym roku niemiecka gospodarka skurczy się. Jednocześnie przejście na energię odnawialną i inne nowe technologie wymaga od pracowników posiadania nowych umiejętności. 

To dlatego, zdaniem Christiane Benner unormowanie sytuacji w podberlińskiej fabryce Tesli zatrudniającej 12 tys. pracowników jest w tej chwili najbardziej palącym problemem. 

Władza prawie absolutna

IG Metall posiada w niemieckim przemyśle władzę niemal absolutną. Centrala związkowa z powodzeniem organizowała już akcje strajkowe w Airbusie, Siemensie, Volkswagenie i innych największych firmach przemysłowych. Negocjacje płacowe dla 3,9 mln pracowników zawsze są uważnie obserwowane przez Europejski Bank Centralny ze względu na ich potencjalny wpływ na inflację. Zdaniem nowej szefowej IG Metall niemieccy politycy zbyt wolno zajęli się problemami strukturalnymi kraju, narażając na ryzyko pracowników w takich branżach jak właśnie produkcja samochodów. Zatrudnieni domagają się wyższych wynagrodzeń i bezpieczeństwa pracy, m.in w związku z przejściem na pojazdy elektryczne. Przy tym Niemcy nie są wyjątkiem. Amerykański związek zawodowy United Auto Workers rozpoczął strajk w General Motors, Fordzie i Stellantisie, wstrzymując produkcję w kilku fabrykach. Problem polega na tym, że pojazdy elektryczne, których wykonanie wymaga mniejszej liczby pracowników. 

Silny głos pracowników

Ludzie potrzebują zaufania. Potrzebują planu i muszą zobaczyć strategie. Potrzebują silnych związków zawodowych. Uważamy, że naszą rolą jest przeciwstawienie się tej politycznej fragmentacji i polaryzacji — mówiła Christiane Brenner w wywiadzie dla Bloomberga.Jej awans w tradycyjnie „męskiej” organizacji , jaką jest IG Metall wzbudził ogromne emocje. Ale nie jest jedyną kobietą na stanowisku tradycyjnie obsadzanym przez mężczyzn. Szefową rady zakładowej Volkswagena, jest Daniela Cavallo, która stara się przeprowadzić załogę przez proces cięcia kosztów walce z bolesnymi cięciami .Niemieckie przepisy wymagają 50- procentowej reprezentacji pracowników w radach nadzorczych dużych korporacji – wymóg, który niektórzy obwiniają za powolną restrukturyzację firm znajdujących się w trudnej sytuacji, takich właśnie, jak Volkswagen , czy Thyssenkrupp AG. Christiane Benner się z tym nie zgadza. 

— Widzimy, że kiedy naprawdę forsujemy jakieś działania i przedstawiamy dobre koncepcje firmom i rządom, zakończenia są zawsze pomyślnemówi nowa szefowa IG Metall. 

Protesty w Tesli

Takie przesłanie zamierza właśnie przekazać Tesli, gdzie na początku października ponad 1000 pracowników pojawiło się w fabryce producenta samochodów elektrycznych w Gruenheide pod Berlinem, nosząc naklejki z hasłami wzywającymi właściciela do zapewnienia bezpiecznej i uczciwej pracy. Pracownicy Tesli skarżą się na złe warunki i zagrożenia bezpieczeństwa, w tym na ekstremalne obciążenie pracą spowodowane niedoborami kadrowymi i zbyt ambitnymi celami produkcyjnymi. Tesla ze swojej strony przekonuje, że ​​władze lokalne regularnie kontrolują zakład, a zasady bezpieczeństwa produkcji są przestrzegane. Christiane Benner jest innego zdania i jest gotowa do rozmów z Elonem Muskiem. 

IG Metall to największy w Europie związek reprezentujący pracowników motoryzacji, przemysłu stalowego i maszynowego. Organizacja jest bogata, ponieważ pobiera około 500 milionów euro rocznych składek członkowskich i wielokrotnie powodowała przestoje w najważniejszych niemieckich firmach. Dzięki dużej liczbie członków organizacja ma również znaczną siłę polityczną. 

To dlatego szefowej IG Metall nawet Elon Musk nie będzie w stanie ignorować. 

Tesla zatrudnia w Niemczech 12 tysięcy osób. 55-letnia Chrstiane Benner jest pierwszą kobietą, która stanęła na czele IG Metall. Jeszcze zanim rozpoczęła swoją kadencję zwróciła się do właściciela Tesli: — Musisz być ostrożny. Zasady gry są tutaj inne. 

Tesla Inc, mimo wielu nacisków, jak dotąd odmawia podpisania typowych porozumień płacowych, które są standardowe w Niemczech. To oznacza otwarty konflikt z Christiane Benner, którego Musk nie ma szans wygrać. 

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
CBA w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. "Na razie aresztują komputery"
Biznes
MacKenzie Scott oddała 2,15 mld dolarów setkom organizacji charytatywnych
Biznes
Producenci filmów powalczą o większe wsparcie państwa
Biznes
Nowe technologie wspierają rozwój polskiej gospodarki
Biznes
Nauczyciele kupują też laptopy Apple
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?