To dlatego, zdaniem Christiane Benner unormowanie sytuacji w podberlińskiej fabryce Tesli zatrudniającej 12 tys. pracowników jest w tej chwili najbardziej palącym problemem.
Władza prawie absolutna
IG Metall posiada w niemieckim przemyśle władzę niemal absolutną. Centrala związkowa z powodzeniem organizowała już akcje strajkowe w Airbusie, Siemensie, Volkswagenie i innych największych firmach przemysłowych. Negocjacje płacowe dla 3,9 mln pracowników zawsze są uważnie obserwowane przez Europejski Bank Centralny ze względu na ich potencjalny wpływ na inflację. Zdaniem nowej szefowej IG Metall niemieccy politycy zbyt wolno zajęli się problemami strukturalnymi kraju, narażając na ryzyko pracowników w takich branżach jak właśnie produkcja samochodów. Zatrudnieni domagają się wyższych wynagrodzeń i bezpieczeństwa pracy, m.in w związku z przejściem na pojazdy elektryczne. Przy tym Niemcy nie są wyjątkiem. Amerykański związek zawodowy United Auto Workers rozpoczął strajk w General Motors, Fordzie i Stellantisie, wstrzymując produkcję w kilku fabrykach. Problem polega na tym, że pojazdy elektryczne, których wykonanie wymaga mniejszej liczby pracowników.
Silny głos pracowników
— Ludzie potrzebują zaufania. Potrzebują planu i muszą zobaczyć strategie. Potrzebują silnych związków zawodowych. Uważamy, że naszą rolą jest przeciwstawienie się tej politycznej fragmentacji i polaryzacji — mówiła Christiane Brenner w wywiadzie dla Bloomberga.Jej awans w tradycyjnie „męskiej” organizacji , jaką jest IG Metall wzbudził ogromne emocje. Ale nie jest jedyną kobietą na stanowisku tradycyjnie obsadzanym przez mężczyzn. Szefową rady zakładowej Volkswagena, jest Daniela Cavallo, która stara się przeprowadzić załogę przez proces cięcia kosztów walce z bolesnymi cięciami .Niemieckie przepisy wymagają 50- procentowej reprezentacji pracowników w radach nadzorczych dużych korporacji – wymóg, który niektórzy obwiniają za powolną restrukturyzację firm znajdujących się w trudnej sytuacji, takich właśnie, jak Volkswagen , czy Thyssenkrupp AG. Christiane Benner się z tym nie zgadza.
— Widzimy, że kiedy naprawdę forsujemy jakieś działania i przedstawiamy dobre koncepcje firmom i rządom, zakończenia są zawsze pomyślne – mówi nowa szefowa IG Metall.