W statystykach dotyczących rynku fuzji i przejęć spowolnienia nie widać. Wręcz przeciwnie: w II kwartale 2023 r. zawarto w Polsce 96 transakcji – wynika z najnowszych danych Fordaty i Navigatora. W analogicznym okresie 2022 r. transakcji było 89, a w latach wcześniejszych jeszcze mniej: 82 w 2021 r., 52 w covidowym 2020 r. oraz 63 w 2019 r. Perspektywy na II półrocze 2023 r. są dobre.
– Spodziewamy się, że bieżący rok może być rekordowym w historii naszego raportu pod względem odnotowanej liczby transakcji. Polska pozostaje atrakcyjnym rynkiem do potencjalnej ekspansji, w której fuzje i przejęcia okazują się skutecznym i efektywnym narzędziem – komentuje Artur Wilk, menedżer w Navigator Capital Group.
Jego zdaniem w kolejnych okresach można spodziewać się również transakcji dotyczących spółek posiadających kompetencje, które mogą zostać wykorzystane do odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny z Rosją.
Z kolei Marcin Rajewicz, ekspert Fordaty, podkreśla, że ograniczony dostęp do finansowania bankowego dla mniejszych przedsiębiorstw otwiera nowe możliwości dla funduszy private equity w Polsce, zwłaszcza w sektorach takich jak ochrona zdrowia, nowe technologie, nieruchomości, logistyka oraz energetyka odnawialna.